Обреновчани којима су поплаве уништиле куће селе се из хотела. После „Комбанк арене“ и сајамских хала следећи привремени смештај биће у војним објектима
SPAVAONICE kasarne u Obrenovcu očišćene su i spremne za ponovni prijem građana, koji su posle majskih poplava smešteni u hotel „Obrenovac“! Odluka opštine i Centra za socijalni rad o definitivnom prebačaju u vojni objekat doneta je juče, a realizacija će uslediti već do kraja tekuće nedelje.
Vest o novom smeštaju u paviljonima kasarne naišla je na oštru reakciju Obrenovčana smeštenih u hotelu koji još nisu dobili ništa „napismeno“. Ipak, nisu ni počeli sa pakovanjem stvari, koje su preostale posle vodene bujice. Naprotiv.
– Muž mi je u bolnici, ima kancer na plućima. Rekla sam mu da ne izlazi jer nema gde. Sa takvom bolešću ne može ni u ovaj hotel, a kako da mu kažem da hoće da nas naguraju u zajedničku sobu sa još 15 ljudi – kroz uzdahe će Vladanka Milovanović.
Lekari i zaposleni u Centru za socijalni rad juče su obišli sve smeštene u hotelu, popisali teško bolesne, stare i decu. To je dodatno podgrejalo već uzavrelu atmosferu u hotelu oko selidbe. Najglasniji su oni koji su već bili u kasarni, pa su zbog nemogućnosti grejanja tokom zime pre tri meseca dobili hotelski smeštaj.
– Bila sam u „Areni“, na Sajmu, a sad idem u kasarnu. Čula sam da su kupatila loša, nema slavina, tuševa, sve su pokrali… Taman spavala na poljskom krevetu ispred hotela, neću da idem u kasarnu – odlučna je Jaka Simeunović, nakadašnja žiteljka Glavne ulice 25 u Obrenovcu.
Paviljoni za nakadašnji smeštaj vojnika spremni su za nove stanare. Juče su očišćene sve prazne sobe, sanirani su podovi i kupatila, a već danas biće uneti i kreveti. Najveći broj Obrenovčana bez krova nad glavom dobiće svoje mesto u zgradi broj 12, gde će biti smešteni u „kolektivne sobe“ koje će imati maksimalno deset ljudi. Slično je i sa četvrtom zgradom, koja će primiti znatno manje iseljenih iz hotela jer su kapaciteti ovog bloka popunjeni još od kada se voda povukla iz Obrenovca.
– U „četvorki“ je bilo grejanja tokom zime, pa ti građani nisu premeštani i tu će doći deo novopridošlih – priča Srđan Ranković, koordinator za smeštaj. – Brine me samo njihovo ponašanje, jer iako postoji kontrola u kasarni, česte su svađe, krađe, pa čak i tuče. Gotovo da svakog dana mora policija da interveniše. U hotelu je bilo još gore, tamo niko nije nadzirao ljude i ulazio je ko je hteo.
Od skoro 260 građana, koliko se pretpostavlja da ih ima u hotelu, iz opštinskog centra za smeštaj ugroženih u poplavama kažu da očekuju da će broj prebačenih u kasarnu biti oko 200. Ostalima su kuće već završene i osposobljene za život, pa će im privremeni smeštaj biti ukinut.
VODA PONOVO SVE POPLAVILA
MEŠTANI naselja Brović, u ataru opštine Obrenovac, ponovo su u subotu vodili borbu sa vodom, koja je prodrla u nekoliko domova. Prizemna kuća tročlane porodice Nedeljković našla se na putu bujici, koja je ocrtala novi trag na unutrašnjim zidovima prostorija, visok skoro 30 centimetara. Potpuno je uništena dečja soba, u spavaćoj sobi i kuhinji podignut je parket, a spao je i poslednji red pločica.
– Nismo stigli da se oporavimo od prošlih poplava, a sad još jedna. Ne znam šta ćemo i gde ćemo. Deda i ja smo podigli našeg unuka, jedva ga izdržavamo i nemamo novca da na svaku kišu trpimo ovako veliku štetu – kroz suze će Jelka Nedeljković, dok sa nevericom gleda u mokre zidove.
Ovo selo ima problema i sa vodovodnom mrežom, te sa svakom kišom voda za piće postaje puna mulja. Tako je od subote, kada je na slavinama potekla žuta tečnost koja život znači.
K. MALEŠEVIĆ Новости