Ове вести долазе више од годину дана након одлуке Скупштине општине Ариље којом је заустављено издавање било каквих докумената за изградњу малих хидроелектрана на територији општине. МХЕ Висока је била једини објекат на Великом Рзаву који је био у процедури раније, а који није могао да буде обухваћен овом одлуком из марта 2020. године. Стога је РЕРИ, на иницијативу WWФ Адриа, поднео Општинској управи захтев за поништење локацијских услова.
“РЕРИ је још 2020. године поднео захтев за поништење локацијских услова, сматрајући их незаконито издатим. Након скоро две године од претходног издавања локацијских услова, добили смо потврду Општинске управе да у међувремену није поднет захтев за издавање грађевинске дозволе. По аутоматизму, локацијски услови су престали да важе. У складу са тим, у случају да инвеститор жели поново да реализује ову инвестицију, било би неопходно да опет прикупи дозволе и сва одобрења надлежних органа, која претходе издавању локацијских услова, и да прибави нове локацијске услове”, објаснили су из организације РЕРИ.
Велики Рзав је река од изузетних пејзажних и биодиверзитетских вредности. Завод за заштиту природе Србије их је такође препознао, када је 2018. године, на иницијативу Еколошког удружења Рзав, уврстио подручје Великог Рзава у Програм заштите природних добара. Студија заштите требало би да буде завршена до краја ове године, чиме би се река и околно подручје, на основу резултата споменуте студије, прогласили Специјалним резерватом природе “Велики Рзав”.
Изузетне вредности овог подручја су разлог зашто је Велики Рзав уврштен и у иницијативу о трајној заштити река коју воде WWФ Адриа и ТНЦ (Тхе Натуре Цонсерванцy), у сарадњи са Еколошким удружењем Рзав. Током године су за те потребе извршене и детаљне хидробиолошке анализе које су утврдиле присутство ретких и вредних биљних и животињских врста у самој реци, чиме се додатно подстакла потреба заштите.
“Заштита Великог Рзава директан је допринос државе стратегијама Европске уније, али и Зеленој агенди за Западни Балкан којом се наглашава потреба повећања процента заштићених подручја. Истакнута је и важност очувања река и других водних ресурса, како у контексту заштите природе и сигурности грађана, тако и у борби против климатских промена. Надамо се да је Велики Рзав тек прва река у низу у Србији чије ће вредности бити препознате и заштићене од стране релевантних институција”, изјавили су из WWФ Адрије, ТНЦ-а и Еколошког удружења Рзав.
Милан Марковић Нова