Родитељи у Србији су збуњени због писања појединих медија и питају се да ли се иде у школу од понедељка, али Нова.рс је проверила и можемо са сигурношћу да потврдимо да то сигурно неће бити случај.
Наш добро обавештени саговорник каже да су данас представници министарстава здравља и просвете разговарали на тему одласка на превремени распуст.
„Закључено је да нема никаквих параметара који би указивали на епидемију или неки други разлог због кога би деце отишла раније на рапуст“, истиче извор нашег портала.
Колико ће трајати Сретењски распуст
Поједини медији данас су објавили да су директори београдских основних и средњих школа добили јутрос поруку од председника општинских актива директора да се изјасне да ли су за то да Сретењски распуст буде целе следеће недеље, односно од понедељка 12. фебруара, имајући у виду да велики број ђака не долази на наставу због болести, али и наставника.
Како су за Тањуг из Министрства просвете рекли, као и увек одлуку о евентуалном продужетку распуста због епидемиолошке ситуације, Министарство просвете доноси на препоруку надлежне институције Министарства здравља, односно Института за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут“, који континуирано прати епидемиолошку ситуацију.
Подсећамо, због Сретења, односно Дана државности, ђаци су на мини распусту од четвртка до понедељка.
Три типа грипа и повећан број пацијената
Приче о могућем ванредном распусту, појавиле су се због све већег броја случајева грипа или прехладе, на шта се надовезао и повећан број случајева оболелих од великог кашља.
Три типа грипа, А (Х3), А (Х1), као и Б забележени су у нашој земљи крајем године. Целокупну ситуацију отежавају веома високе температуре за ово доба године, које погодују ширењу ових типова грипа.
Лекари у домовима здравља навели су и да је број пацијената скочио за 50 одсто. Реч је о вирусима који се брзо шире, а преносе се ваздухом, путем кашља, кијањем, па чак и гласнијим говором и руковањем. Међутим, постоје и асимптоматски вируси грипа, када оболели и не зна да је заражен.
Велики кашаљ, стара болест – нови проблеми
“Највише нас забрињава што одређени број људи осећа само благе симптоме или их не осећају уопште, па и не знају да су заражени. Они су најопаснији по околину. Одлазе на посао, улазе у саобраћај, у затворене просторије, посећују славе, рођендане и шире вирус, који код већине људи, посебно хроничних или онколошких болесника или трудница, може изазвати тешке компликације”, објаснила је за Нова.рс др Ивана Беговић Лазаревић, епидемиолошкиња Градског завода за јавно здравље.
Много већу забринутост изазвао је велики кашаљ, који се због теорија завере о вакцинама вратио на велика врата. Четворо деце преминуло је од ове болести на институту за мајку и дете.
У највећем ризику за озбиљне компликације и смртни исход су управо одојчад млађа од 12 месеци, која је невакцинисана или непотпуно вакцинисана.
Најзначајнији резервоари инфекције за одојчад су мајке, са учешћем од преко 30%. Према резултатима доступних студија, 12-26% одраслих особа са продуженим кашљем серолошки је позитивно на пертусис и стога они представљају значајне резервоаре за даљи пренос инфекције.
Foto: Vesna Lalić/Nova.rs
Дуња Ранковић Нова