Почетна » Срећан нови удар на новчаник: Нова година – нове и цене

Срећан нови удар на новчаник: Нова година – нове и цене

од Други Пишу
0 коментар

Београђани своје најмилије већ од средине децембра сахрањују плаћајући 60 одсто веће трошкове од дотадашњих. Од 1. јануара жеђ „гасе“ водом скупљом за 17,5 одсто. „Привилегија“ да имају стан или кућу у власништву ове године коштаће их више кроз разрезан порез на имовину, и то не само житеље престонице. Возачи од Нове године плаћају скупље и услугу паркирања у гаражама и на јавним паркиралиштима Београда, док они који су месечно од Паркинг сервиса „најмили“ резервисана места морају да изброје дупло више новца – неки чак и више од тога. Зато је јавни превоз, од 1. 1. 2025 – бесплатан. Бар док не дође први рачун који ће грађани у то име морати да плате.

Нова година становницима Београда донела је и нове, више ценовнике. Поједина јавно комунална предузећа са поскупљењем су почела још у 2024. Тако су у септембру Београђани на уплатницама Инфостана – за обједињене комуналне услуге – већ добили веће износе, пошто је поскупела услуга изношења смећа и кабастог отпада. Потом су, од октобра, рачуни поново увећани, овај пут житељима главног града који користе услугу даљинског грејања преко Београдских електрана.

Од јануара је износ на рачунима Инфостана поново увећан – овај пут због новог ценовника Београдског водовода и канализације.

Наиме, Београђани од 1. јанаура воду плаћају скупље за 17,5 одсто.

Од јавно комуналних услуга поскупеле су и – погребне.

Иако је најављивано да ће сахране у главном граду бити скупље од јануара, на сајту Јавно комуналног предузећа Погребне услуге Београд, нови ценовник освануо је и примењује се од 16. децембра.

Поскупеле су и основне, и такозване остале услуге које пружа ово предузеће – све за 60 одсто.

Сахрањивање у гроб „по новом“ кошта 30.864 динара, а до сада је коштало 19.290 динара – поскупљење је тачно 60 одсто.

Трошкови изградње гробног места поскупели су са 19.500 динара на 44.850 динара.

Спремање умрлог (било у капели или у стану) кошта 6.114 динара, а до сада је било 3.821 динар.

Детаљни ценовник основних услуга ЈКП Погребне услуге Београд прочитајте ОВДЕ.

Међу осталим услугама налази се и годишњи закуп гроба – сада кошта 691 динар уместо досадашњих 432 динара.

Закуп гробнице првог реда (12 места у гробници) кошта 10.822 динара, а до сада је био 6.764 динара, док је закуп гробнице четвртог реда (са четири места у гробници) 3.602 динара, уместо досадашњих 2.251 динар.

Израда плаката (умрлице) по комаду сада кошта 278 динара, а до сада је била 174 динара, док пластифицирање по комаду кошта 437, уместо досадашњих 273 динара.

Ценовник осталих услуга доступне су на ОВОМ линку.

Ценовник „на рате“
Нови ценовник од ове године примењује и Паркинг сервис.

Наиме, када је, 30. новембра, београдски Паркинг сервис објавио да од Нове године поскупљује паркинг у Београду, комплетан ценовник није био доступан јавности. Београђани који у јавним гаражама плаћају услугу такозваног резервисаног места, тако, нису могли да сазнају колике цене их очекују од 1. јануара 2025.

А поједине ће су више него – удвостручене.

„ЈКП Паркинг сервис обавештава кориснике услуга да ће од 1. јануара 2025. године бити кориговане цене паркирања у гаражама и на паркиралиштима. Такође ће бити измењене и цене месечних претплата у станарским гаражама, као и вредност временске паркинг пасс картице“, саопштило је ово предузеће 30. новембра, напомињући да су цене у гаражама последњи пут мењане 2018. године, „па је ово прва измена после шест година“.

Тако је у гаражи „Обилићев венац“ цена сата паркирања од јануара повећана са 120 на 150 динара.

У гаражама „Масарикова“, „Зелени венац“, „Пионирски парк“ и „Др Александра Костића“ цена првог започетог сата остала је иста – 100 динара, а цена сваког наредног сата је 150 динара.

Цене паркирања за први започети час на неким паркиралиштима су остале исте, док су на паркиралиштима „Чукарица“ „Белвил“ и „Нови Београд“ снижене, па је први сат паркирања 50 динара уместо 70, али је други и сваки следећи скупљи и кошта 100 динара.

У гаражи „Ботаничка башта“ и на паркиралиштима „Цветкова пијаца“ и „Милан Гале Мушкатировић“ цена првог сата је 50 динара, уместо досадашњих 60, али је цена сваког наредног сата у овим објектима – 100 динара.

Једнократно дневно паркирање на паркиралишту „Ада Циганлија“ од јануара кошта 200 динара, уместо 150.

Међутим, цене такозваних резервисаних места у гаражама – нису биле обелодањене до пред крај године.

Када је и тај ценовник „окачен на сајт“, грађани су 2024. године Паркинг сервису плаћали услугу резервисаног паркинг места у гаражи (са резервисаним паркинг местима) „Јулино брдо“ 5.500 динара, од Нове године у то име издвајају чак 12.000 динара месечно. Ово је поскупљење од 118 процената.

У неким другим гаражама са резервисаним паркинг местима – онима у центру града – раст цена је процентуално мањи, али месечни трошак значајно већи.

Тако резервисано паркинг место у Гаражи са резервисаним паркинг местима „27. марта“, које је коштало 8.500 динара, од Нове године је поскупело на чак 15.000 динара.

Ценовник услуга за коришћење гаража са резервисаним паркинг местима у Београду подељен је у пет група.

Цене резервисаних места по гаражама
Прва група – У првој је месечни трошак резервисаног паркинг места највећи – 15.000 динара за путничка возила.

У овој групи се налазе следеће гараже: „Милешевска“, „Радивоја Кораћа“, „Пожаревачка“, „Краља Милутина“ и „27. марта“.

Друга група – месечна цена резервисаног паркинг места 12.000 динара;

Важи за гараже: „Кларе Цеткин 1“, „Кларе Цеткин 2“, „Кларе Цеткин 3“, „Упин“ (Булевар Михајла Пупина бр. 113), „Центротекстил“ (Булевар Михајла Пупина бр. 181), „Олге Алкалај“, „Др Ивана Рибара“, „Јурија Гагарина1“, „Јурија Гагарина 2“, „Медаковић1“, „Медаковић““, „Јулино брдо“ и „Душана Вукасовића“.

Трећа група – месечна цена резервисаног паркинг места 8.000 динара;

Важи за гараже: „Гандијева – засебне гараже“ и „Гандијева – колективна гаража„.

Четврта група – месечна цена резервисаног паркинг места 6.000 динара;

Важи за гараже: „Војвођанска 11-15„, „Војвођанска 111-115„, „Милеве Марић Ајнштајн“ и „Борча греда – засебна гаража„.

Пета група – месечна цена резервисаног паркинг места 3.000 динара у гаражи „Акробате Алексића“.

Месечна претплата
Цена месечне претплате у другим гаражама – за паркирање путничких возила (до 8 седишта) – у периоду од 00-24 сата такође је већа од јануара.

У гаражи „Обилићев венац“ кошта 20.000 динара (лане је било 17.000), у гаражи „Зелени венац“ 19.000 динара (претходна цена је 16.000) колико кошта и у Масариковој улици (такође је цена у 2024. години била 16.000 динара).

Када је реч о цени паркирања аутомобила по започетом у јавним гаражама и паркиралиштима, она је повећана у мањем проценту – до, отприлике, 50 одсто, колико може да се види из новог ценовника.

Комплетан нови ценовник Паркинг сервиса Београд, који је у примени од 1. јануара 2025. прочитајте ОВДЕ.

Расте и порез – и то не само Београђанима

Иако не спада под „комуналну услугу“, расту и трошкови које власници станова и кућа морају да плате на име пореза на имовину.

Од ове године, наиме, Београђане очекује и већи порез на имовину. У градској каси се, у то име, очекује приход већи за пет одсто. Према одлуци коју је усвојио Град Београд, цена квадрата која је основ за опорезивање у 2025. години, већа је – у баш свакој зони главног града.

По прописима, прва рата се плаћа 15. фебруара и једнака је последњој прошлогодишњој рати.

А решења са разрезаним порезом стижу, углавном, до краја маја, најчешће у е- сандучиће, и то власницима непокретности у целој земљи.

Већи порез на имовину плаћаће и житељи других градова: Новог Сада, Ниша, Врања, Ужица…

У Аранђеловцу је локална самоуправа најавила раст пореза на имовину за чак 20 до 30 одсто.

Shutterstock/Roman Samsonov

Даниела Илић Красић     Н1

Можда ти се свиди

Оставите коментар