Почетна » Колико бачени отпад „живи“ у Јадранском мору?

Колико бачени отпад „живи“ у Јадранском мору?

од admin
0 коментар

Уколико баците кору банане у Јадранско море, требаће јој четири недеље да се разгради. Папиру шест седмица, а стакленој флаши чак 4.000 година.

Како би указала на проблем загађења Јадранског мора, хрватска иницијатива „Греен Саил“ направила је инфографику на којој су представили предмете које људи најчешће бацају у Јадран и време потребно да се разграде.

„Туристичка сезона се полако захуктава због чега сматрамо да је ово савршено време за објаву оваквог садржаја“, истакли су из Греен Саил-а.

Та непрофитна организација подсећа да указује на загађење Јадрана, како би освестили наутичаре, туристе и локалну заједницу о том растућем проблему.

Како се наводи, картонској кутији је у мору потребно два месеа да би се разградила, мајици пет месеци, опушцима цигарета и чарапама по пет година, пластичној кеси 20 година, а кожној ципели чак 45 година.

Проћи ће, затим, 50 година да се у Јадрану разгради чаша од стриропора или пловак, 100 година за батерију и 200 за лименку. Пластичној флаши и пеленама потребно је 450 година, удици и најлону за пецање 600 година, а пластичном прибору за јело 1.000 година.

После стаклене флаше, највише времена за овај процес потребно је гуми, односно морало би да прође 2.000 година.

(foto: Green Sail)

Данас Онлине

Можда ти се свиди

Оставите коментар