Почетна » НМЗ: Деманти изјаве Ђорђа Милића да удружење “Наша месна заједница” шири лажне вести о Авали и Космају

НМЗ: Деманти изјаве Ђорђа Милића да удружење “Наша месна заједница” шири лажне вести о Авали и Космају

од Други Пишу
0 коментар

Удружење грађана “Наша месна заједница” демантује наводе Ђорђа Милића помоћника Министра грађевинарства Горана Весића из саопштења везаног за Просторни план подручја посебне намене Предела изузетних одлика Авала – Космај које је 27. јануара објављено на званичном сајту Министарства грађевинарства саобраћаја и инфраструктуре.

Ђорђе Милић је у званичном саопштењу Министарства навео да је “невладина организација ‘Наша месна заједница’ на друштвеним мрежама објавила лажну вест како се овај просторни план ради за потребе експлоатације минералних сировина, што су и неки медији пренели“ и нагласио да “ово није први пут да иста невладина организација шири лажне вести док траје јавни увид у планске документе, покушавајући да изазове панику и неред.” Наводе Ђорђа Милића можемо окарактерисати као клевету и покушај дискредитације јер се све штетно на шта смо указали везано за овај просторни план, а и друге урбанистичке планове види из званичне документације – графичког дела просторног плана коју је Минситарство објавило на свом сајту.

У саопштењу које смо након што су га медији пренели објавили и на друштвеној мрежи “X” на шта се Ђорђе Милић позива смо обавестили и упозорили грађане да је у току рани јавни увид за израду Просторног плана подручја посебне намене за Авалу и Космај који омогућава експлоатацију и истраживање руда између Авале и Космаја. Планирана намена експлоатације и истраживања руда се јасно види из графичког дела просторног плана који је његов саставни део и који је објављен на сајту Минситарства у оквиру званичне документације за рани јавни увид. Графички део плана је карта коју смо послали медијима уз саопштење и окачили на друштвеним мрежама.

Сваки урбанистички план има текстуални и графички део који су подједнако важни и који се равноправно примењују. Оног тренутка када се урбанистички план усвоји он постаје званичан документ и спроводи се планирана намена из графичког дела. То значи да ће се усвајањем овог плана створити услови за истраживање руда на подручју општина Вождовац, Сопот и Барајево. У графичком делу је ово подручје ишрафирано. За експлоатацију руда је означено подручје Шупље стене, које иако не припада заштићеном подручју Авале спада у еколошки значајна подручја. Иако у текстуалном делу плана нису наведени истраживање и експлоатација руда ова планирана намена земљишта се јасно види у графичком делу односно на карти и сви грађани могу да се увере у то сопственим очима. Ми не ширимо лажне вести покушавајући да изазовемо панику и неред већ указујемо на то шта овај план заиста предвиђа и зашто би његово усвајање и спровођење били штетни.

С намером да грађанима појаснимо која подручја су тачно у питању смо дали себи слободу да у графичком делу односно на карти уоквиримо подручје планирано за истраживање руда и заокружимо подручје планирано за експлоатацију руда. Министарство грађевинарства је као ресорно министарство задужено за израду плана и спровођење процедуре јавног увида. Ђорђе Милић је између осталог члан Комисије за планове која контролише исправност урбанистичких планова у току израде и утиче на њихову завршну верзију која се шаље на разматрање и усвајање надлежном органу.

У важећем просторном плану из 2014. године је наведено да је на територији просторног плана сконцентрисано релативно разноврсно и у економском погледу, веома значајно минерално богатство и да је у селу Бабе откривено лежиште истоимене руде од око 6,5 милиона тона. Ова руда садржи олово, цинк, сребро и пратеће метале бакар и злато и налази се на локалитетима „Црвени Брег”, „Љута Стена” код Рипња, „Врх Космаја” итд. За подручје села Бабе у Сопоту је новим просторним планом предвиђено истраживање руда.

За локалитет Шупља стена је наведено да је вршена ограничена експлоатација живе у кратком периоду после Другог светског рата, али је овај рудник затворен још шездесетих година прошлог века и данас више није активан. На локалитету село Шупља стена се налазе лежишта никла, кобалта и гвожђа.
Оно што је најважнији податак из важећег просторног плана је да “с обзиром да је животна средина, у овом подручју, у великој мери угрожена (услед комбинованог деловања бројних негативних фактора) не би требало одржавати и развијати рударску производњу.” Пошто је ово познато још од 2014. то значи да је планирана намена истраживања и експлоатације руда из новог просторног плана неоправдана јер ће спровођење оваквог плана имати штетан утицај на ваздух, земљиште, воду и локално становништво.

Закон о експропријацији дозвољава утврђивање јавног интереса који је основ за експропријацију када постоји плански основ. Плански основ ће постојати уколико се овај штетни план усвоји па ће постојати опасност да локално становништво остане без свог земљишта и извора прихода и буде принудно расељено. Зато апелујемо на грађане да у што већем броју поднесу примедбе и спрече усвајање овог плана који је против јавног инетереса.

Можда ти се свиди

Оставите коментар