Почетна » Пољопривредници и даље имају проблем са е-аграром: Нико не зна да им објасни недоумице око уписа њива

Пољопривредници и даље имају проблем са е-аграром: Нико не зна да им објасни недоумице око уписа њива

од Други Пишу
0 коментар

Пољопривредници у Србији имају много проблема због нејасноћа око категоризације њива и уписа у систем е-аграра како би се пријавили за субвенције по хектару, рекао је данас председник Удружења пољопривредних произвођача Суботице Мирослав Матковић.

Указао је да они не могу да нађу објашњење ни од надлежних, а у случају грешке добијају „пасиван“ стаус, што значи да неће имати право на ту подршку државе.

„Правилник о категоризацији земљишта још није објављен, а рок за пријаву за субвенције је од 1. фебруара до 1. марта и ако се до тада не упишемо парцеле у е-аграр нећемо моћи да добијемо субвенције“, рекао је Матковић за Бету.

Додао је да се у катастру поједине парцеле воде као необрађено земљиште, јер су пре више деценија на њима били предвиђени ровови у случају рата, али су давно затрпани и та земља се обрађује.

„Не знамо где да потражимо одговор за тај проблем. У Управи за аграрна плаћања су предложили да се обратимо сајту е-аграра телефоном или мејлом како би исправно попунили захтев, али уз напомену да су одговори ‘искључиво информативног карактера, те Управа за аграрна плаћања не може сносити одговорност за штету која би, евентуално могла настати у вези са пруженом информацијом’“.

У одговору се, рекао је Матковић, још наводи да „иако се улажу најбољи напори како би се осигурала тачност, поузданост и ажурност пружених информација, да се исте не могу гарантовати“.

Додаје се да „садржај те поруке не мора нужно одражавати ставове Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, Управе за аграрна плаћања и других надлежних органа државне управе и институција Европске Уније и Републике Србије“.

Матковић је рекао да је проблем и са њивама које се у катастру воде као шуме, а у међувремену су постале оранице.

За пренамену земљишта, како је навео, накнаду треба платити катастру.

Пољопривредник из Мале Босне код Суботице Маринко Кујунџић није успео да телефоном добије кол центар е-аграра јер се нико не јавља, па је објашњење данас затражио писменим путем и одговор још није добио.

Он, како је појаснио, има неколико њива које немају исти статус на сателитском снимку Геосрбије и у катастру.

„Њиве које се у катастру воде као ровови годинама обрађујем као и земљиште на коме је један део некада била ливада. Стање њива на терену се не поклапа са стањем на сателитском снимку. Ако погрешимо, то ће једва чекати министарка пољопривреде (Јелена Танасковић) да нас казни и стави у пасиван статус“, рекао је Кујунџић.

Навео је да тражи одговор од надлежних „шта је старије стање на сателитском снимку или у катастру“.

Додао је да познаје пољоприредника који обрађје око пет хектара државне земље и не успева да их убаци у систем е-аграра јер их „избацује“.

Министарство пољопривреде објавило је 31. јанура јавни позив који тече од јуче, 1. фебруара, и траје до 1. марта.

Право на подстицаје остварује правно лице, предузетник и физичко лице, носилац комерцијалног породичног пољопривредног газдинства, које је уписано у електронски Регистар пољопривредних газдинстава (еРПГ) и налази се у активном статусу.

Пре подношења захтева за остваривање права на ту врсту подстицаја, неопходно је, како је наведено, да пољопривредник обнови регистрацију за текућу годину у еРПГ, уз подсећање да од ове године право на подстицаје имају искључиво пољопривредни произвођачи који пријављено земљиште и обрађују, у своје име и за свој рачун.

Подстицаји од 18.000 динара по хектару се, како је наведено у јавом позиву, остварују по површини биљне производње за засејане, односно засађене и пријављене површине, под одговарајућом биљном културом, до највише 100 хектара.

Бета/Н1

Можда ти се свиди

Оставите коментар