Почетна » „Трудимо се да задржимо дух пијаце“: Продавци подржавају одлуку о одлагању фискализације

„Трудимо се да задржимо дух пијаце“: Продавци подржавају одлуку о одлагању фискализације

од Други Пишу
0 коментар

Фискалних каса на пијацама неће бити ни у току наредне године, односно продавци неће имати обавезу евидентирања промета на мало и примљених аванса преко електронског фискалног уређаја.

Продавци мисле да је ово добра одлука.

„Народ је навикао да плаћа папиром, нема задржавања када су гужве, што је велика предност. Људи су навикли да остављају бакшиш“, каже један од продаваца на Видиковачкој пијаци.

Он додаје да „није приметио да има неких проблема са потрошачима“.

„Нема проблема, кад сте ви комуникативни, расположени, људи воле да виде осмех на лицу. Послодавци имају проблема, не може за пар месеци да скочи закупнина тезге, а да цене производа нису скочиле у складу са тим. Скачу цене, али не толико, то је нека мала осцилација. Купци питају зашто је нешто поскупело, али им кажемо да је скочила цена закупнине“, објашњава он.

Срђан Праштало из Удружења пијачних продаваца Опстанак каже да подржавају одлуку Министарства финансија да се продужи њихов изузетак из фискализације.

„Верујемо да је права одлука у право време, нисмо спремни за фискализацију. Као што ћете видети, промет је у паду, ми немамо услове за то. Добра је одлука, не причамо само из личних интереса, добра је за друштво и за државу, желимо да одржимо овај вид трговине који је већ угрожен“, каже Праштало.

Проблеми су, истиче, генералне природе.

„Овај вид пословања више није толико атрактиван, тешко можете да видите младу особу која одлучи да ће да изнајми тезгу и да се бави пијачном продајом. Није фер утакмица између нас и трговинских ланаца“, каже.

На констатацију да су пијачни продавци све старији, Праштало додаје да „ако је старији човек, чека да заврши радни век, мање је продуктиван“.

„Мање расположен за неку екстра услугу, уопште одржавање пијачне традиције, пијачне трговине. Закуп тезги се повећао неких 20 одсто, тезга је око 27.000 месечно, плус проширење око 600 динара месечно. То је нешто што сваки пут кад треба да платите нисте задовољни“, каже.

Истиче да покушавају да „не повећавају цене намирница“.

„Орах је 800 динара, он је и претпрошле године био 800 динара, трудимо се да задржимо муштерије и да задржимо дух пијаце“, каже Праштало.

Foto Printskrin

Н1 Београд, Тамара Урошевић

Можда ти се свиди

Оставите коментар