Почетна » Шта је договор о спорним ставовима у предлогу Закона о медијима: Један избачен, о другом компромис

Шта је договор о спорним ставовима у предлогу Закона о медијима: Један избачен, о другом компромис

од Други Пишу
0 коментар

На састанку о нацртима медијских закона, на коме су учествовали представници Мисије ОЕБС-а, Делегације Европске уније, амбасаде Норвешке, Владе Србије, Министарства информисања и телекомуникација, представници радних група и представници новинарских и медијских удружења, како су нам рекли из новинарских удружења, успели су да се договоре са премијерком шта ће ићи у Владу.

Спорни ставови у члану 122 Нацрта Закона о електронским медијима, према којима је било предвиђено да ће РЕМ одређивати цену коју ће кабловски оператори плаћати за редистрибуцију програма националних телевизија су избачени, саопштили су за Н1 из удружења, а потврдио је и Раде Вељановски, јавља репортерка Н1.

За други накнадно додати став у члану 112, према којем је требало да се на прва два места налазе програми јавних сервиса, а потом националне телевизије Пинк, Хепи, Б92 и Прва, пронађен је компромис. Утврђено је да ће оператори на каналу 0 имати сервисне информације, на броју 1 Јавни сервис, на броју 2 Радио телевизија Војводине, а онда кабловски оператори могу да ређају канале како мисле да треба.

Оно што су такође успели да се договоре, како јавља репортерка Н1, је на неки начин „рестарт РЕМ-а“. Регулаторно тело се неће бирати као до сада, остављено је време да одређени чланови РЕМ-а заврше свој мандат или да поднесу оставке, а затим ће бити изабрани други чланови.

Влада је саопштила да су се сви учесници састанка сложили да текстови нацрта закона финално усаглашени на данашњем састанку представљају корак у правом смеру.

„Уз одређене резерве појединих медијских и новинарских удружења, према појединим предложеним решењима, договорено је да се оба нацрта закона проследе на усвајања на наредној седници Владе Србије“, саопштено је из владе.

Подсетимо, након завршене јавне расправе о медијским законима и тик пред њихово усвајање власт је додала одредбе у члан 122 по којима су сви кабловски оператори обавезни да у својој понуди имају поред јавног сервиса и програме приватних телевизија са националним фреквенцијама и да им плаћају по цени коју ће одређивати РЕМ, без могућности да их укину. Такође, у изменама Закона којсу ду додате преко ноћи и мимо знања чланове Радне групе, био је предвиђен и обавезан распоред који подразумева да прва два места морају бити резервисана за канале јавног сервиса, а да на наредним позицијама морају бити националне телевизије Пинк, Прва, Б92 и Хепи.

Ове измене унете су без знања чланове Радне групе која је радила на законима, а након што су испливале у јавност представници новинарских и медијских удружења су изразили незадовољство.

Mediji zakon ilustracija Foto:Shutterstock

Н1/ Нова

Можда ти се свиди

Оставите коментар