Почетна » Шуме Фрушке горе: Инвеститори нападају заштићене зоне

Шуме Фрушке горе: Инвеститори нападају заштићене зоне

од admin
0 коментар

 

„И Закон о заштити природе има тачно члан који управо то каже – да иако је неко власник, приватни власник, неког дела у националном парку, он је дужан да ослободи, да дозволи пролаз и људима и животињама“, каже за Н1 Драгана Арсић из покрета Одбранимо шуме Фрушке горе.

Осим тога, Епархија сремска у марту 2020. године тражила је дозволу да у заштићеној зони, од манастира Раковац до брда Кестен, изгради пут.

У захтеву епархије из марта 2020. године, упућеном Покрајинском заводу за издавање услова за градњу, тражили су пут за, како наводе, отварање шума на локалитету Кестен, како би постојећи шумски пут проширили и извршили насипање туцаником, ради „лакшег извођења радова и ради лакше комуникације транспортних средстава.“ Међутим, као инвеститор пута појављује се Небојша Петрић, директор новосадске фирме Промист, чија је жена Сања Петрић, сувласница познате новосадске градитељске фирме Галенс.

На своје име, као физичко лице, Сања Петрић је купила преко 200 парцела на Фрушкој гори. На брду Кестен гради и пољопривредно газдинство.

Испоставило се да су градњом пута прекршили издате услове. Пут је грађен у габаритима који су двоструко премашили ту грађевинску дозволу и грађен је од бетона, а не од шљунка, објаснила је новинарка Радија 021 Драгана Прица Ковачевић.

„Он је ту негде пет, шест, негде и 10 метара висине поткопао да направи тај пут, да би, како он каже, стабилизовао терен за транспорт. А ту је заправо била шума“, наводи Драгана Арсић из покрета Одбранимо шуме Фрушке горе.

Иако је грађевинска инспекција тражила уклањање пута, Покрајинска влада поништила је то решење у октобру 2021. године. Из Националног парка Фрушка гора тврде да су, чим су уочили радове, сачинили записнике и обавестили надлежне инспекције.

„Наведени део шуме је приватно власништво манастира Раковац, а такође и део где фирма Галенс гради стамбено пољопривредни комплекс је приватно власништво изван зоне Националног парка, или на самом рубу зоне Националног парка“, наводе у одговору за Н1 из Националног парка Фрушка гора.

Иако поменути у овом одвовору, из фирме Галенс инвест за Н1 тврде да немају ништа са тим.

„Госпођа Сања Петрић као физичко лице, на поменутој локацији поседује породично пољопривредно газдинство. Пројекти који су планирани за ово газдинство су искључиво породично – пољопривредног карактера и не подразумевају изградњу објеката за продају“ кажу из Галенс инвеста.

Али, биће на брду Кестен угоститељски објекат, јер је општина Беочин недавно издала грађевинску дозволу за припремне радове на име Сање Петрић.

„Биће четири апартмана по 200 квадрата и биће туристичко угоститељски објекат од чак седам хиљада квадрата, који је по плановима предвиђен за неку елитну клијентелу“, каже Драгана Прица Ковачевић, новинарка Радија 021, која је писала о сечи шума на Фрушкој гори и пословању Галенса.

„Ми видимо да ту има кохиба бар, базен, биоскоп, вински подрум, све неки садржаји који нису баш доступни обичним људима. Сада је очигледно да је пут за клијентелу тог хотела и ресторана“, додаје Прица Ковачевић.

Такође, активисти указују на то да има прекомерних сеча због продаје дрвних сировина и да Епархија сремска са њима неће да разговара. Из Националног парка уверавају да прекомерних сеча на које указују активисти нема.

Да су урадили све по прописима у проширењу копа угља код села Кличевац, због чега нестаје оближња шума храста и тополе уверавају и из Електропривреде Србије.

„Коп је требало да буде на неких 800 метара од задњих кућа у селу, а сад је тренутно на неких 300 метара. Рекли су, ето то тако треба да буде на 800, али они ето дошли су ближе“.

Н1: Ко им је то дозволио?

Па вероватно нико, они су држава у држави, могу да раде шта хоће и не питају никога, нити се обазиру на проблеме које стварају људима“, прича Ивица Миленковић, мештанин села Кличевац.

ЕПС наводи да основни и допунски рударски пројекти развоја Површинског копа „Дрмно“, које су усвојила надлежна министарства предвиђају да у завршној фази коп буде удаљен најмање 374 метра од села.

Због указивања на еколошку катастрофу добио отказ

Због указивања на еколошку катастрофу у шуми Храстовача, као и због тога што је одбио да учествује у продаји дрвне сировине повлашћеним купцима, шумарски инжењер Стефан Вукић из Пожаревца добио је отказ. Био је запослен у шумском газдинству Северни Кучај – Кучево.

„Ја сам одбио то да радим, из разлога што не желим да иједан купац буде у повлашћеном положају, јер је то, за мене лично, кривично дело“, каже Вукић.

Додаје да се на поједине његове колеге и даље врши притисак, да се одређене количине, одређених класа квалитета, испоручују за одређене купце. То говори и аудио снимак са колегијума газдинства из јануара 2021. године, што су снимили запослени.

„Купац је кум Андреја Вучића, други је купац кум Стефановића“, рекао је тада Игор Секулић, директор Шумског газдинства “Северни Кучај”.

Због одбијања да у томе учествује, Вукић каже да је трпео добацивања и „лупање пацки“, због чега је поднео жалбу за мобинг, обратио се Инспекцији рада, а сада је Србијашуме и тужио због незаконитог отказа.

У мају ове године, када је Вукић први пут о „лупању пацки“ проговорио, уверавале су Србијашуме да су запослени задовољни.

„Наравно, сви они, срећом малобројни, којима смета ред и дисциплина, као и појачана контрола, удружују се с Вукићем у циљу компромитације човека који свој посао ради добро и квалитетно и који ужива поверење пословодства Србијашума“ навели су у том предузећу.

Овај пут нису одговорили на наше захтеве за разговор.

Сеча дрвореда борова, старих око сто година, али због обнове планирана је у близини суботичког језера Тресетиште. Грађани су се организовали и најавили одбрану тог ветрозаштитног појаса.

Међутим, уочи разговора Н1 екипе са представницима Војводинашума, који управљају суботичким шумама, договорено је пролонгирање сече тог појаса борова.

Н1/Нова

Можда ти се свиди

Оставите коментар