Почетна » „Економски тигар, а лекови се купују и носе у болницу?“: Јелена је поставила ово питање заштитнику пацијената, њена мајка је „за казну“ избачена из болнице

„Економски тигар, а лекови се купују и носе у болницу?“: Јелена је поставила ово питање заштитнику пацијената, њена мајка је „за казну“ избачена из болнице

од Други Пишу
0 коментар

Након мејла који је ћерка пацијенткиње упутила заштитнику пацијената њена мајка је, како тврди, избачена из Специјалне болнице за плућне болести у Белој Цркви. И то је само део приче о кршењу права пацијената до кога је у овом случају дошло у овој установи. Какав однос према пацијенту гарантује закон, а какав показује пракса?

Један мејл и једно питање упућено Заштитнику пацијената. То је, тврди Јелена Шурјанац, било довољно да њена мајка буде избачена из болнице.

„Како је могуће да у земљи која је економски тигар мој отац купује и носи лекове које јој преписују лекари у болници“, питала је Јелена, након што су из болнице по други пут тражили да се за њену мајку докупи терапија, пише Н1.

Из болнице јој је стигло не сасвим јасно оправдање: „Наглашамо и то да се у нашој болници набављају лекови везани за лечење плућне патологије, односно да набављамо лекове са листе лекова које је РФЗО прописао.“

А закон каже да…

„У току стационарног лечења осигураном лицу стационарна здравствена установа дужна је да обезбеди све неопходне лекове и медицинска средства.“

Па ипак, два сата пре него је Сузана нагло и без најаве отпуштена из болнице, пише Н1.

„Начелница другог одељења рекла јој је да пита ћерку шта је то писала. То је у 11 сати. Нико је није обавестио да че добити отпусну листу ни да је одлучено. Мама је отишла, заспала и у један сат је сестра ушла, почела да виче да се буди, диже, да се спреми, све спакује и у том тренутку је и тата дошао. Њега су звали и рекли да хитно неко дође по њу, она излази из болнице“, прича Јелена Шурјанац.

Заштитник пацијената и о овоме је обавештен, али није реаговао.

„Та служба је као из оног вица: чему ово служи, а уз то и не ради. И то је велики проблем, и велики проблем је што ми немамо заправо заштитника права пацијената. Ми се залажемо да заштитник права пацијената буде основан као заштитник права грађана, да бисмо онда добили колико-толико независног и објективног заштитника права пацијената и да пацијенти у одређеним ситуацијама имају коме да се пожале“, наводи Саво Пилиповић из Удружења пацијената Србије.

Опширније прочитајте на Н1.

Foto: N1

Н1/Нова

Можда ти се свиди

Оставите коментар