Почетна » Још један протест одржан испред Владе, побунили су запослени у социјалној заштити: „Да нам замажете очи, више нећете моћи“

Још један протест одржан испред Владе, побунили су запослени у социјалној заштити: „Да нам замажете очи, више нећете моћи“

од Други Пишу
0 коментар

Испред зграде Владе Србије одржан је протест запослених у социјалној заштити, а након понижавајуће понуде коју су добили од државе.

Како је јавила наша репортерка са терена, у Немањиној 11 окуплло се неколико стотина људи.

Окупљени су носили транспаренте „Људи нама не верују, јер ви лажете“, „Да нам замажете очи, више нећете моћи“….

Председница Синдиката Мирјана Вељовић рекла је да они проживљавају немаран однос државе, која је запоставила најважније људе.

„Из система социјлне заштите ће сви отићи, нико неће да ради у таквим условима“, рекла је она.

Разлог протеста су неуспели преговори и тешка материјална ситуација у којој се налазе запослени у систему, тешки услови рада и неадекватан предлог за повећање зарада за поједине категорије радника у распону од 500 до 1.500 динара, што Синдикат оцењује као понижавајућу понуду, због чега су напуштени преговори.

Други предлог је изнео ресорни министар, који је понудио да се сваком раднику до краја године додели једнократна помоћ од 10.000 динара, што су чланови Републичког одбора одбацили, наводи се у саопштењу синдиката.

Штрајк упозорења 15. децембра

Штрајк упозорења биће одржан 15. децембра од 11.55 до 12.55 часова.

Синдикат запослених у социјалној заштити тражи измену система обрачуна зарада кроз утврђивање јединствене цене рада за све раднике на нивоу од најмање 5.420 динара и измену коефицијената у циљу правичнијег обрачуна и вредновања рада сваког радног места, што треба да доведе до повећања зарада за најмање 40 процената на пословима са ССС, најмање 43 процената за стручне раднике и најмање 50 процената за техничко и помоћно особље.

Тражи се и хитан почетак преговора ради закључења новог колективног уговора са унапређеним положајем радника – признавање укупног минулог рада, повећање обима права код солидарних помоћи и унапређење рада и положај синдиката.

Трећи захтев синдиката је хитно запошљавање радника и њихово распоређивање на приоритетна радна места у центре за социјални рад и установе социјалне заштите, најкасније до половине наредне године.

Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs

Сања Радовановић  Нова

Можда ти се свиди

Оставите коментар