Почетна » Огрев јефтинији него прошле године: Цене варирају од града до града

Огрев јефтинији него прошле године: Цене варирају од града до града

од Други Пишу
0 коментар

Ситуација на тржишту огрева је пред почетак грејне сезоне опуштенија него прошле године, не само зато што дрва и пелета има довољно, већ и због нижих цена.

Почетак прошле грејне сезоне обележила је неизвесност око снабдевања енергентима услед рата у Украјини, што је на тржиште утицало изузетно високим ценама и несташицом. Грађани су се утркивали да набаве метар дрва и тону пелета, не питајући колико коштају.

Ове јесени ситуација је другачија. Дрва и пелет су појефтинили, а на стовариштима кажу да огрева има довољно.

Када су дрва за огрев у питању, цена варира од града до града, врсте дрвета, али и тога колико ће се власници помучити када дрва стигну.

Метар кубни букве или храста креће се од 7.000 динара, а цена је више уколико су дрва исцепкана. У Београду иста та дрва коштају од 9.000 динара, па навише. Исечен и исцепкан метар церовог дрвета се плаћа и по 10.500 динара.

Најскупље је исцепкано дрво сложене на палете, око којег нема мучења са сечењем, цепањем и слагањем. Овако спакована дрва се крећу око 12.000 у Свилајнцу, а у Београду између 17.000 и 20.000 динара. Треба напоменути да је то цена по палети, што је више од метра кубног.

Како год обрађено дрво да купите, на све треба додати и цену превоза.

Пелет је такође појефтинио у односу на претходну грејну сезону, али цене нису пале на ниво из 2021. У односу на прошлу годину када је тона достизала и 400 евра, због чега је Влада Србије морала да ограничи цену овог енергента на 38.000 динара, пелет данас на стовариштима кошта од 32.000 до 36.000 динара.

У Србији се и даље одређен број грађана греје на угаљ. Када је овај енергент у питању распон цена је велики, зависно од врсте угља и његове калоричне моћи, али и од места у Србији где се угаљ продаје.

Тако тона пљеваљског мрког угља у Пријепољу кошта 120 евра, што је око 14.000 динара, док се на једном београдском стоваришту продаје за 23.000 по тони.

Најјефтинији у Београду су ковински угаљ и „станари“, а најскупљи је мрки угаљ „Бреза“ из БиХ који достиже 29.000 динара по тони, али има и дупло већу калоријски моћ.

За који год угаљ да се одлучите, на то треба додати и цену доставе, која се у Београду креће од 600 до 1.500 динара по тони.

Н.В.О.  Н1

Можда ти се свиди

Оставите коментар