Почетна » Пацијенти у чекаоницама, српски здравствени систем на плажи: Ни не помишљајте да закажете преглед код лекара у наредних месец дана без преке потребе

Пацијенти у чекаоницама, српски здравствени систем на плажи: Ни не помишљајте да закажете преглед код лекара у наредних месец дана без преке потребе

од Други Пишу
0 коментар

“Ваш лекар је на одмору, примиће вас замена, али морате да чекате, гужва је!”, “Даћу вам бланко упут, ако имате везу на клиници”, “Термини на ендокринологији су попуњени”, иако су још крајем прошле године уведена заказивања специјалистичких прегледа свакога дана, а не само од 1. до 5. у месецу, дефицит специјалиста у болницама онемогућава да сви оболели буду примљени на време, ситуација је иста у домовима здравља, док је у летњем периоду доћи до свог лекара равно немогућој мисији. Од јуна до септембра медицинско особље је нарочито десетковано због густог плана годишњих одмора, па здравствени радници саветују да се у установе не иде без преке потребе, јер су шансе минималне да вас прими изабрани лекар. Апелују да сачекамо јесен, када се „бели мантили“ врате са мора!

„Докторка Марковић нема слободних термина до краја јуна, а прве три недеље јула неће радити“, рекли су нашој саговорници, оператери Цалл центра Министарства здравља, када је покушала да закаже преглед код изабране лекарке у дому здравља.

Иако је термин био неопходан само због упута за лабораторију, није успела да добије ни лекара на замени.

„Могу ли да закажем код неког другог лекара, има ли неко да је мења?, питала сам, а одговорили су ми да не знају и да у евиденцији немају заменског лекара”, каже наша саговорница, која је пацијент једног дома здравља у центру Београда.

У београдским домовима здравља лекари иначе апелују на пацијенте да не долазе за „сваку ситницу“, јер је већина особља на годишњем одмору током јула и августа, па се вишесатно чекање испред ординација подразумева.

„Заказивање функционише исто као и у било ком периоду године, а ако је изабрани лекар на одмору, колеге које раде, покривају његове или њене пацијенте. Током летњих месеци, грађани знају да су специјалисти на одморима, па је теже заказати термин у болничкој амбуланти. Гужве у чекаоницама код изабраних лекара домова здравља су веће, јер често један покрива пацијенте двоје или троје колега који су на одмору. Грађани треба да имају стрпљења, да схвате да и лекари морају мало да одморе и да не долазе без преке потребе на прегледе, већ да сачекају до јесени, ако икако могу. Пацијенти са температуром и сви они са ургентним симптомима биће наравно свуда одмах примљени, без чекања“, каже за Нова.рс др Јелица Поповић, специјалисткиња опште медицине у једном београдском дому здравља.

У мањим градовима Србије, стање је мање више исто, с тим што поједине установе имају проблем са гужвама због недостатка медицинских сестара, а не лекара, који своје одсуство пацијентима увек најаве, па рецепте пишу унапред.

„Имамо довољно лекара, па када је део њих на одмору, увек буде других који ће покрити њихове пацијенте. Тако је сваког лета. Међутим, немамо довољно сестара, а оне су такође неопходне за заказивање прегледа и за помоћ лекарима. Годишњи одмори се планирају унапред, па лекари знају у ком периоду неће радити и то најаве својим пацијентима, тако да хронични болесници не долазе док се њихов изабрани лекар не врати на посао. Сада постоји могућност писања рецепата унапред за дужи период, тако да не морају да долазе ни по рецепте код заменских лекара“, објашњава за Нова.рс др Родољуб Живадиновић, директор Дома здравља Алексинац.

На клиникама Универзитетског клиничког центра (УКЦ) Србије, кажу да се сваког лета организују тако да се лекари смењују на одморима, како би увек неко био дежуран и примао пацијенте.

„Имамо добар распоред који правимо унапред. Сада је један број колега на одмору, али њихови термини су покривени. Код нас је увек гужва јер су у Србији, као и у већем делу света, кардиоваскуларне болести најучесталији и највећи здравствени проблем, а посебно се симптоми јављају сада, током лета, на великим врућинама. Лекари који су на послу дају све од себе да приме све заказане пацијенте“, каже за Нова.рс проф. др Арсен Ристић, начелник Одељења за срчану инсуфицијенцију и помоћник директора Клинике за кардиологију УКЦ Србије.

Међутим, познато је да пацијенти у Србији, пре и после периода летњих годишњих одмора, тешко долазе до слободних термина код лекара специјалиста.

“Три месеца чекам да закажем преглед код гастроентеролога, а лекар у дому здравља ме пита имам ли везу?”, “Операцију ми нису заказали јер ‘немају салу’”, “Нема термина за неуролошке болеснике ни у једној установи, све је одавно ‘резервисано’”, само су неки од коментара грађана на проблем са заказивањем прегледа, а осим „одласка лекара на одмор“, разлози су бројни. Нажалост, суштина проблема не лежи само у датуму заказивања прегледа, већ у лошој организацији рада, све мањем броју стручних кадрова у установама, неопремљености болница…

Foto:shutterstock

Ана Марковић  Нова

Можда ти се свиди

Оставите коментар