Почетна » Студент: Слободан Орловић ме је протерао с факултета, а сада би исто да уради професору Грухоњићу

Студент: Слободан Орловић ме је протерао с факултета, а сада би исто да уради професору Грухоњићу

Карановић подсећа

од Други Пишу
0 коментар

Студент Стефан Карановић коме је Правни факултет у Новом Саду незаконито изрицао суспензије у укупном трајању од 48 месеци, оптужио је данас професора тог факултета Слободана Орловића да је стајао иза његовог прогона и да сада покушава да са универзитета протера и професора Филозофског факултета Динка Грухоњића.

“Крајње је непримерено да се професор Орловић позива на етички кодекс и уопште улази у причу о протеривању професора јер се и етички кодекс обесмишљава на тај начин и свака даља прича, пише аутономија.инфо.

Штавише, он је смењен са места продекана након својих поступања. А не да Орловић, након свих скандала, држи лекције о моралу, кодексу и слично. То је крајње непримерено”, рекао је Карановић новинарима.

Карановић је подсетио да му је Орловић изрекао суспензију два пута по истом основу, а Управни суд је то оборио.

“Оборио је то као тешко незаконито Решење које није забележено у историји свих факултета у Србији. И не само то: Орловић је поднео и дисциплинску пријаву против свог студента Стефана Карановића а која је пред Управним судом пала зато што је неуредно састављена. Али и из бројних других незаконитих разлога самим тим и неморалних, Орловић треба да одговара”, казао је Карановић.

Студент Стефан Карановић је после вишегодишњих судских процеса успео да добије потврду о положеним испитима и да се упише на Правни факултет у Београду, где је тренутно студент завршне године.

Студент је раније оценио да је једини разлог због којег га је Правни факултет “шиканирао” заправо “њихова освета”, јер су га оптуживали да је у медијима изнео информације о криминалним радњама на том факултету, што је он демантовао.

Декан Правног факултета Бранислав Ристивојевић смењен је са те функције у јулу прошле године, а с њим је смењен и његов продекански тим, међу којима и продекан Орловић. Тада је смењен и председник Савета факултета Драган Милков, којег је раније Агенција за спречавање корупције опомињала због сукоба интереса.

Ристивојевић је смењен уз образложење да је доносио одлуке “самовољно”, да је функцију “користио за остваривање политичких циљева”, да је ненаменски трошио средства и да је отворено подржавао Русију у агресији на Украјину.

Студент Стефан Карановић затражио је тада да надлежни органи подробно преиспитају пословање Правног факултета у Новом Саду, као и приватно пословање људи који се “скривају иза тог факултета”.

Он је најавио да ће тражити 400.000 евра за нематеријалну и материјалну штету коју је претрпео због суспензије са Правног факултета у Новом Саду.

Слободан Орловић је синоћ на Радио-телевизији Србије нападао професора Динка Грухоњића извређао га да је расиста и шовиниста запретивши да Грухоњић, који је сада ванредни професор, неће бити изабран за редовног професора.

Приликом Грухоњићевог избора у звање ванредног професора, Орловић је, тада као продекан Правног факултета у Новом Саду, читао на седници Сената Универзитета делове Грухоњићевих публицистичких колумни да би, како је објаснио, скренуо пажњу на његово „антисрпско деловање“.

Приликом гласања, Орловић је остао у убедљивој мањини, а поједини чланови Сената Универзитета оценили су да се продекан Правног факултета на седници заправо залагао за враћање озлоглашеног „деликта мишљења“ из комунистичких времена.

Сличне изводе из Грухоњићевих колумни читао је у недељу увече пред Филозофским факултетом и ректор Новосадског универзитета Дејан Мадић, као “аргументе” да се Грухоњићу уручи отказ.

Грухоњић је рекао да је очигледно да је у питању наставак дугогодишње хајке и покушаја да га „отерају“ са факултета и додао да му је испод академске части да коментарише наступ ректора, који је „испод сваког нивоа академске етике“.

Бројни професори Филозофског и других факултета у Новом Саду осудили су такав наступ ректора као класични пример политичког прогона професора, увођења тоталитарне категорије “морално-политичке подобности” на универзитет и подсетили да је ректор био међу онима који су подржали кандидатуру Александра Вучића за председника Србије.

Можда ти се свиди

Оставите коментар