Почетна » Све кључне новине измена Закона о образовању

Све кључне новине измена Закона о образовању

од Други Пишу
0 коментар

Повећање минималне казне за родитеље насилних ученика са 30.000 на 40.000 динара, само је једна од новина коју доносе измене и допуне Закона о основама система образовања и васпитања (ЗОСОВ). Закон је ушао у скупштинску процедуру, али још није познато када ће посланици о њему гласати.

Ово повећање новчане казне предвиђено је за родитеље уколико њихово дете прекрши чланове закона који дефинишу забрану насиља, злостављања и занемаривања, као и забрану понашања које вређа углед, част и достојанство.

Новина је и повећање минималне казне са 5.000 на 10.000 динара, уколико родитељ прекрши члан закона који регулише одговорност родитеља. То се односи на упис детета у предшколско и основну школу, обавезу редовног похађања наставе, али и да родитељ правда изостанке ученика, да на позив школе узме активно учешће у свим облицима васпитног рада са учеником и друго.

Максимална казна остаје иста – 100.000 динара

Повећање се односи на минималне казне, док максималне у оба случаја могу бити до 100.000 динара, и то се није мењало.

Да су неопходне измене просветних закона видело се након догађаја у Техничкој школи у Трстенику крајем прошле године, када су ученици измакли столицу наставници енглеског језика Марији Стевановић, све то снимали телефоном и качили на друштвене мреже. Кулминирало је трагедијом у Рибникару, када је ученик те школе убио девет ђака и чувара школе, а ранио шест особа.

Након тих догађаја дефинисане су мере које је неопходно спровести како би се боље заштитили ученици, али и наставници у школама.

Бројчано оценивање владања

Новина коју доносе измене и допуне ЗОСОВ-а је и бројчано оцењивање владања од другог разреда основне школе. До сада је бројчано оцењивано владање од шестог разреда. Владање ће се оцењивати у првом и у другом полугодишту.

„Владање ученика првог разреда основног образовања и васпитања оцењује се у току и на крају првог и другог полугодишта описном оценом која не утиче на општи успех ученика. Владање ученика од другог разреда основног образовања и васпитања и владање ученика свих разреда средњег образовања и васпитања оцењује се бројчано у току и на крају првог и другог полугодишта и утиче на општи успех. Ученик се оцењује најмање два пута у полугодишту из владања“, наведено је у предлогу Закона.

Како са мобилним телефонима

У предлогу је наведено и да је школа дужна и да општим актом пропише употребу мобилних телефона и других електронских уређаја, а да смернице за употребу мобилног телефона, електронског уређаја и другог средства доноси Завод за вредновање квалитета образовања и васпитања.

Могућност друштвено-корисног рада

Новине у ЗОСОВ-у су и могућност појачаног васпитног рада са ученицима који чине насиље или испољавају проблематично понашање и ван школе, затим могућност друштвено-корисног рада и ангажовања ученика у оквиру појачаног васпитног рада, скраћене рокове за покретање и вођење дисциплинског поступка у случајевима теже повреде обавеза ученика.

Ученик, против кога се води дисциплински поступак, више неће моћи да се испише из школе док се води дисциплински поступак. Закон је предвидео и обавезу интензивније сарадње и комуникације свих установа које се баве заштитом од насиља – школе, МУП, Центри за социјални рад, локалне заједнице.

Васпитно-дисциплински поступак

За било који облик вршњачког насиља (физичко, вербално, сексуално, дигитално) школа је у обавези да води васпитно-дисциплински поступак о којем обавештава родитеља, односно другог законског заступника ученика.

Дисциплински поступак покреће директор школе, о чему обавештава родитеље ученика. Директор води поступак и окончава га решењем. У васпитно-дисциплинском поступку ученик, уз присуство родитеља, односно другог законског заступника, као и сви остали учесници и сведоци морају бити саслушани и дати писану изјаву.

За дисцплински поступак 30 дана

Често су директори школа имали проблем да се родитељи насилог ученика не одазивају на позиве. Закон је и ту јасно прописао како се реагује.

„Уколико се родитељ, односно други законски заступник ученика, који је уредно обавештен, не одазове да присуствује васпитно-дисциплинском поступку, директор школе поставља одмах, а најкасније наредног радног дана, психолога, односно педагога установе да у том поступку заступа интересе ученика, о чему одмах обавештава центар за социјални рад. Васпитно-дисциплински поступак окончава се доношењем решења у року од 30 дана од дана покретања“, стоји у предлогу Закона.

У оквиру појачаног васпитног рада са ученицима реализује се и друштвено-корисни, односно хуманитарни рад.

Пет дана без наставе

У васпитно дисциплинском поступку који је покренут за тежу повреду обавезе ученика ученик може бити удаљен са наставе из школе најкраће пет радних дана, а најдуже до окончања васпитно-дисциплинског поступка.

Школа је у обавези до достави наставни материјал ученику како би се обезбедио континитет у образовању. Такође, о удаљењу ученика са непосредне наставе обавештава се надлежни центар за социјални рад ради заједничког деловања у реализацији појачаног васпитног рада.

FOTO: ROBERT GETEL / RAS SRBIJA

Марија Лекић   Блиц/Еуронеwс Србија

 

Можда ти се свиди

Оставите коментар