Почетна » Симишић о рушењу Југославије: Људи не схватају колико је азбест опасан, користиле га неке просторије

Симишић о рушењу Југославије: Људи не схватају колико је азбест опасан, користиле га неке просторије

од Други Пишу
0 коментар

Људи не схватају колико је азбест опасан и да, када се ломи, ослобађа азбестну киселину која је канцерогена, а постоје и информације да су одређене просторије, као што је котларница, користиле азбест – казао је Бојан Симишић испред удружења „Еко стража“. Јелена Царевић испред Грађевинског факултета у Београду истакла је да, ако су наводи тачни, треба зауставити рушење док се овај проблем не реши.

Да подсетимо, Дејан Бојовић из Српске асоцијације за рушење, деконтаминацију и рециклажу оценио је да је „у току потпуно дивљачко, нестручно, криминално рушење Хотела Југославија„, упозоривши да ће из 30 хиљада тона шута који ће настати рушењем, у ваздух бити ослобођена најмање тона азбеста.

Миленијум тим је, како јавља Репортерка Н1, негирао ове тврдње рекавши да су изјаве „нетачне и злонамерне“, као и да се гради у складу са прописима.

„Људи не схватају колико је азбест опасан… Није токсичан сам по себи, али када се ломи, ослобађа азбестну киселину која је канцерогена и изазива неке друге болести… Проблем је у Србији што се опасан отпад не одваја и материјали се бацају на голмилу, који завршава на депонији. Постоје назнаке из 1957. да су одређене просторије, као што је котларница, користиле азбест“, наводи Симишић.

Активиста истиче проблем – да су информације „штуре“.

„Ми ћемо отићи до градског Секреатаријата за заштиту животне средине и тражићемо план третмана отпада. Морали су да изврше инспекцијски надзор пре него су конкурисали за грађевинску дозволу. Морала је да постоји тврдња да су испитали објекат и доказали да нема азбестних материјала. Од Министарства грађевинарства и Министарства животне средине ћемо тражити да се обуставе радови док не добијемо све информације“, објављања даље за Н1.

Наш саговорник истиче да поседује информацију да се ради без грађевинске дозволе.

О самом рушењу за Н1 је говорила и професорка Јелена Царевић.

„На основну јавно доступних снимака делује да се не спроводи процес селективног рушења. И даље су присутни прозори, врата, па чак и намештај. Ако се настави, да ли ће моћи да се изврши разврставање материјала на градилишту и да ли ће тај материјал уопште моћи да се употреби или рециклира, или да заврши на депонији“, објашњава она.

Како наводи, постоје информације да у објекту постоје опасни материјали и да ће ослободити опасни отпад.

„Ако постоје информације да у објекту постоје опасни материјали и да ће се ослободити опасни отпад. Онда је потребно да у плану о управљању отпадом од грађења и у рушења, постоји план како се отпад издваја пре почетка рушења, како не би дошло до мешања опасног и неопасног отпада… Ако дође до појаве материјала о којима нисмо имали информације пре почетка рушења, а видимо да су опасни, рушење се мора зауставити, напрвити план, па онда наставити“, истиче саговорница Н1.

Весна Цветановић испред иницијативе „Одбранимо Југу“ навела је који су захтеви овог удружења, а чији чланови протестују испред хотела.

„Не знам докле ћемо бити овде. захтев је да се заустави рушење, да институи који се баве јавним здрављем утврде да ли има азбеста и штетних материја. Ако већ мора да се руши, нека се руши како треба“, закључила је.

Foto Printskrin

Н1 Београд

Можда ти се свиди

Оставите коментар