Почетна » ДОСТА! Вучићу, дај паре херојима из Рија, а не Звезди и Партизану

ДОСТА! Вучићу, дај паре херојима из Рија, а не Звезди и Партизану

од admin
0 коментар

Коме бисте радије дали новац за развој спортске каријере: Звезди и Партизану или освајачима олимпијских медаља?

– Као држава плаћамо рекет, плаћамо паре да нам навијачи не би викали „педеру“ – рекао је дословце премијер Вучић у Скупштини.

Нажалост, грађане Србије нико не пита за располагање новцем који се улаже у спортске клубове – махом Црвену звезду и Партизан – што издвајањима директно из буџета, што кроз наређена спонзорства јавних предузећа. Факат је да чак и просечан фудбалер српског шампиона у фудбалу зарађује између 100.000 и 200.000 евра годишње: колико би се златних веслача, рвача или одбојкашица могло „створити“ за тај новац? Колико новца добијају Партизан и Звезда немогуће је утврдити. Ипак, најјаче државне фирме у збиру за ФК Звезду и Партизан дају минимум милион евра годишње. Помножите то са последњих 10 година, колико је то пракса, и добићете импозантну суму. Само „Гаспром“ Звезди годишње даје преко четири милиона евра. „Гаспром“ није државни, али…

Sa utakmice Crvena zvezda - Ludogorec

– Сви кажу да су Руси дали паре, па се онда чланови управе хвале како су довели велике спонзоре, али је то омогућила држава. НИС у Партизан и „Гаспром“ у Црвену звезду, а једина је истина да су они то урадили зато што је држава то тражила – рекао је Вучић.

Можда је време да држава даје или да моли друге да дају онима којим то треба: спортским херојима и освајачима медаља. Ватерполисти се купају у хладним базенима, веслачи тренирају у блату, Новаков отац Срђан је обијао прагове за помоћ…

Све те рупе би затворио један милион који за доручак поједу вечити…

Звезда је прегажена од просечног Сасуола. Партизан ове године већ у јулу Заглебју није успео да убаци гол за 210 минута.

„Сви који су против приватизације Звезде и Партизана нека изврну своје џепове и нека воде клубове. Држава не сме више ни динар да им да“, грми са Твитера СНС Владимир Ђукановић.

– Ако нам за приватизацију фали снаге, како каже премијер, онда нека се макар обустави финансирање тих клубова из буџета. Па нека ти клубови испадну у другу лигу, па ћете видети како може да прође приватизација – каже Ђукановић.

Решење за државни уплив у спорт могло би почети разграничавањем врхунског од професионалног спорта.

– Врхунски спортиста је онај који осваја медаље на Олимпијским играма, и за то би требало издвајати новац. Ја сам и раније предлагао да би фудбал код нас требало вратити у фазу аматеризма, па да онда од талентоване деце, правимо професионалце – каже др Драган Коковић, социолог спорта.

Политичари без коментара

За коментар на ову тему „Блиц“ се обратио премијеру Вучићу и председнику Николићу. Ипак, врх државе није био расположен да говори о овој теми.

Пет прича за пример

Tijana Bogdanović

До медаље са 18 година: Стићи из Србије до олимпијске медаље у индивидуалном, мање популарном спорту, са минималним улагањима, само по себи је подвиг. Урадити то са 18 година равно је херојству. Браво, Тијана.

Davor Štefanek

Злато Давора Штефанека: Када му је у детињству дијагностикована епилепсија, мало ко је могао да претпостави да ће наш рвач икада бити врхунски спортиста. Уместо да дигне руке, Давор је стигао на врх Олимпа.

Међусобна подршка: Кошаркашице и Новак бодре кошаркаше пред меч са дрим тимом, па потом кошаркаши бодре ватерполисте, одбојкашице „гура“ Штефанеково злато, а Ивана Шпановић се распитује за учинак Тијане Богдановић…

Košarkašice na pobedničkom postolju

Кад победиш јачег од себе: Уместо да унапред прихвате лузерско оправдање и изговоре „мала земља“, кошаркашице без зазирања у четвртфиналу оборе вишеструко фаворизовану Аустралију, а одбојкашице на путу до финалног окршаја сруше силе какве су САД и Русија.

Боже правде: Свако ново одличје које српски спортисти освоје за нашу земљу подиже углед наше мале заједнице за једну степеницу. Ако се узме у обзир да су улагања у њих готово па минимална, углед који нам обезбеђују је раван поклону.

Пет прича за срамоту

Европски дебакли: Ни 210 минута није било довољно Партизану да постигне гол у дуелу са пољским „гигантом“ Заглебјем. Црвена звезда, бивши првак Европе и света, из квалификација за Лигу шампиона елиминисана је од бугарског шампиона.

Познати по хулиганима: Уместо по трофејима и головима, у европским спортским круговима Партизан и Звезда познати су пре свега по хулиганским испадима својих „навијача“. Казна за бакље на стадиону износи 100.000 евра. На то иду наше паре.

Хаос у управама: Тројица навијача Партизана – полицији и „гробарима“ – напали су директора Милоша Вазуру неколико недеља пре неуспелог покушаја избора новог председника клуба.

Лоши примери: Какав пример својим вршњацима даје тинејџер или младић од 18-19 година, ком су уместо доброг паса или атрактивног гола у првом плану новац, скупи аутомобили и старлете са београдских сплавова?

Политичари у клубовима: Премијер је још 2013. године обећао клубове и савезе без политичара у њиховим фотељама, али та идеја и даље није у потпуности реализована.

Анкета: Да ли бисте пре дали новац малим спортовима или вечитима?

Dragan Pavlović, automehaničar

Драган Павловић, аутомеханичар

– Увек сам за мање спортове који доносе медаље са олимпијских игара. Фудбалери узимају новац, а никада не видимо њихове резултате.

Dragan Cvetković, programer

Драган Цветковић, програмер

– Волим фудбал, али би држава морала да помаже и индивидуалним спортовима, јер се ту најтеже долази до резултата и најмање се новца обрће.

Miroslav Stamenić, penzioner

Мирослав Стаменић, пензионер

– Ја сам звездаш већ 40 година, али то су лопови, сачувај боже. Погледајте ове спортове што су нам донели медаље, колико им је држава мало дала.

Zorana Todorović, stomatolog

Зорана Тодоровић, стоматолог

– Ја сам за то да се финансирају сви спортови, нарочито они који су занемарени, а доносе најбоље разултате. По принципу, награда по заслузи.

Михајло Јовићевић   Блиц

Можда ти се свиди

Оставите коментар