Почетна » Пошаљи Маји Гојковић мејл – заустави ријалити

Пошаљи Маји Гојковић мејл – заустави ријалити

од admin
0 коментар

 

Наш саговорник истиче да УЗУЗ на мишљење Министарства културе чека месецима, док је предлог закона у Скупштини већ више од годину, што оцењује као кршење уставног права.

“Ми још од ванредног стања чекамо мишљење Министарства културе о предлогу закона о ограничавању емитовања ријалитија који смо поднели, а сам предлог закона стоји у Скупштини од августа прошле године. Тада смо имали 42 хиљаде потписа за седам дана, и то је званичан предлог. Скупштина би о томе морала да одлучи. Предлагање закона је уставно право, и у том смислу га они тотално крше. Зато ће наш наредни корак бити да поднесемо уставну жалбу због неодлучивања Скупштине у разумном року”, каже Манојловић и објашњава идеју нове иницијативе Удружења.

“Ми смо преко платформе ‘Крени промени’ омогућили грађанима да пишу директно Кабинету Маје Гојковић, јер нам је циљ да што већи број људи пише на адресу Кабинета. Идеја нам је да мејловима блокирамо рад Кабинета, зато што су они очигледно блокирали законодавни процес. Истина је да је Маја Гојковић, као тадашња председница Скупштине, ставила тај предлог закона и тако испоштовала неке процедуре, али ми смо све те процедуре чекали знатно дуже него што је то предвиђено. Поготово мислимо да је Министарство културе било главна кочница овог процеса, што је разочаравајуће, јер тај закон садржи све о чему је претходни министар Владан Вукосављевић пре две године говорио да треба да се промени. Када смо пред крај прошле године били на састанку са представницима Минстарства културе, обећали су нам да ћемо имати формалну подршку чим закон стигне у Скупштину”, прича Манојловић сматрајући да је донедавни министар културе, Владан Вукосављевић, трпео одређене притиске:

“Када је пре две године министар културе изашао са, додуше вербалном иницијативом, која није била правно формализована, прошао је неку врсту ‘топлог зеца’ и малтретирања од стране Жељка Митровића у медијима, затим и од Оливере Зекић, а то су подржали и премијерка, председник државе и поједини министри, тако да је тај притисак или страх био довољан, али ми мислимо да министар мора да поштује закон, а не да подлеже притисцима”, сматра председник УЗУЗ-а.

Промену одлуке РЕМ-а када је у питању ступање на снагу правилника којим би се ограничило емитовање ријалитија на период од 23 часа увече до 6 ујутру, Манојловић оцењује скандалозном.

“То што су поједини чланови РЕМ-а одустали од првобитне одлуке је велики скандал, јер је РЕМ у септембру донео одлуку да ће ограничити ријалити и приступити изради правилника, који ће само спровести у дело и наложио је то стручној служби. Тај правилник је израђен, и РЕМ је приликом гласања одустао од своје претходне одлуке, чиме ју је директно прекршио, а остаје нејасно шта се десило да у периоду од нешто више од месец дана фактички два члана РЕМ-а промене мишљење.

УЗУЗ је јуче организовао и трибину чија је тема била како ограничити ријалити програме, а о закључку исте, Манојловић каже:

“На конференцији су говорили Вишња Аранђеловић и Слободан Цвејић, чланови РЕМ-а који су подржали ограничење ријалитија. Слободан Цвејић је и предложио израду тог правилника. Коментарисали су одлуку РЕМ-а да ипак не ограничи ријалити, како је до тога дошло, зашто би требало да се она усвоји и говорили су о штетним аспектима ријалитија. На самој трибини била је и наша позната позоришна редитељка Милица Краљ. Иницијативу је и потписао велики број познатих личности, а наредни корак ће нам бити управо то – излазак са јавним личностима из света културе и уметности. Мислимо да је култура у катастрофалном стању, и ово с РЕМ-ом је још један показатељ тога, јер они фактички штите ријалити програме”, закључује.

За крај, Манојловић је повукао паралелу између Србије и земаља у региону.

“Морам да напоменем да ово није неки крсташки рат против не знам чега. У другим земљама у окружењу нема емитовања ријалитија преко дана зато што је то очигледно садржај који штети малолетницима. Оно што је било образложење РЕМ-а је да већ постоје механизми да се забрани ријалити програм уколико пропагира насиље, порнографију и сл. Суштинско питање је зашто РЕМ до сада то није урадио. Чињеница је да постоје механизми, иако би РЕМ користио своју дискрециону оцену, али он је не користи, и зато је потребно јасно и прецизно дефинисати забране којих ће телевизије морати да се придржавају. Ријалити као форма сам по себи није проблематичан, већ је проблематично оно што се дешава тамо. То је донекле тачно, али оно што се тамо дешава, то РЕМ донекле дозвољава. Наш предлог закона није хтео да забрани ријалити као форму, већ да га ограничи на три сата зато што су телевизије добиле дозволу да раде као општи пружаоци медијских услуга, што значи да морају да имају дијапазон програма који подразумева и културно-уметнички, и научни, и програм за децу. Они немају те програме ни у траговима. Код Пинка имамо преко 30 одсто ријалити програма, а културног и научно-образовног нема уопште. Код ТВ Хаппy та ситуација је још гора. Ви ако пуштате насиље, криминалца који некоме прети убиством, ви намећете одређени образац понашања који може штетити малолетницима, јер је чињеница да такво понашање може штетити. Та прича да приватне телевизије могу да раде шта хоће је апсолутно погрешна. Приватне телевизије су добиле националну фреквенцију као јавно добро. То је јавно приватно партнерство и ви морате да задовољите и јавни интерес, а онда ће компанија кроз зараду да задовољи и приватни”, закључује Манојловић на крају разговора.

Лидија Стоисављевић      Нова рс/Цензоловка

Можда ти се свиди

Оставите коментар