Почетна » Теткице и домари траже правду у Стразбуру: Држава дефинитивно пресудила да запослени на минималцу немају право на топли оброк и регрес

Теткице и домари траже правду у Стразбуру: Држава дефинитивно пресудила да запослени на минималцу немају право на топли оброк и регрес

од Други Пишу
0 коментар

Теткице и домаре држава је поново, по ко зна који пут, оставила на цедилу. Једна од ових радница, која ради за минималац, жалила се на пресуду Апелационог суда, којом је утврђено да ненаставно особље нема право на накнаду за топли оброк и регрес за годишњи одмор, а Уставни суд је ову жалбу одбацио. Иста судбина ће, по свим приликама, задестити још више од 600 радника који су се жалили. Ипак, Независни синдикат просветних радника најављује да ће правду потражити и пред Европским судом за људска права у Стразбуру.

Уставни суд одбацио је жалбу Р.В, иначе чланице Независног синдиката просветних радника Србије, коју је поднела против пресуде Апелационог суда, у поступку који се водио ради исплате трошкова за топли оброк и регрес за годишњи одмор.

Ово је прва пресуда Уставног суда по овом питању, а очекивано је да ће преостале жалбе добити исти епилог.

Њих, према речима Душана Кокота, председника Независног синдиката, има више од 600.

„Само наш синдикат поднео је више од 600 жалби. То није све, наравно да жалби има још више од тога. Постоје и други синдикати, чији су се чланови такође жалили“, наводи Кокот за Нова.рс.

Како каже, ова одлука није изненађујућа.

„Одлука Уставног суда није изнанђење, довољно је да погледате ко суди“, каже он.

Иначе, како је наведено из Независног синдиката, судско веће које је одбацило прву жалбу чинили су судије Драгана Коларић, супруга Срђана Коларића, члана Главног одбора СНС и председника општине Чукарица, потом Владан Петров који је 2017. године био један од 650 јавних личности које су подржале кандидатуру Александра Вучића за председника и на крају Наташа Плавшић која је била кандидаткиња Србије за судију у Стразбуру.

Правду ће тражити у Стразбуру
Очекивано је да ће и остале пресуде добити овакав епилог. Уколико се то деси, каже Кокот за наш портал, Србија ће се суочити са око 600 нових тужби пред Европским судом за људска права у Стразбуру.

„Не само да смо спремни да правду затражимо у Стразбуру, него смо већ почели да прикупљамо пуномоћја. Шта нам друго преостаје? Исцрпели смо сва правна средства која Србија нуди“, каже наш саговорник.

„Прекршен закон и међународна конвенција“
Подсећамо, Врховни касациони суд је 2022. пресудио да теткице и запослени на месту помоћног особља у школама, дакле домари, који примају минималац, немају право на додатни износ на име топог оброка и регреса за годишњи одмор и да им је он садржан у коефицијенту.

Ипак, правници су више пута истицали да је незаконито да неко има коефицијент за плату нижу од минималне.

„То је потпуно супротно резолуцији Међународне организације рада, коју је наша држава ратификовала. Према тој резолуцији, минималац не садржи ништа осим цене рада. Притом, ми овде причамо о пола милиона људи, јер нису само теткице и домари остали без права на топли оброк и регрес, већ сви запослени у јавним тужбама који раде за минималац“, закључује Кокот.

Подсећамо, поред тога што је и званично утврђено да, упркос закону и међународним конвенцијама, немају право на накнадру трошкова за топли оброк и регрес за годишњи одмор, теткице и домари нашли су се у још већем проблему. Наиме, од њих се очекује да плате судске трошкове за поступке у којима су тужили установе у којима раде, јер су ове тужбе, због одлуке Врховног касационог суда, одбијене. У јануару ове године извршитељи су чак покренули поступке принудне наплате од теткица и домара.

Фото Sud, presuda

Дуња Марић   Нова

Можда ти се свиди

Оставите коментар