Почетна » Уместо чувеног хотела „Југославија“ ниче небодер од 155 метара: Ради се нови урбанистички план, а финансира га – ћерка фирма „Миленијум тима“

Уместо чувеног хотела „Југославија“ ниче небодер од 155 метара: Ради се нови урбанистички план, а финансира га – ћерка фирма „Миленијум тима“

од Други Пишу
0 коментар

Београдски секретаријат за урбанизам и грађевинске послове огласио је рани јавни увид за план према којем ће на месту садашњег хотела Југославија нићи комплекс са небодером високим 155 метара. Са друге стране, невладине организације указују да је у цео посао умешана и ћерка фирма компаније Милениум тим која се у многим пословима повезује са Српском напредном странком.

Уместо некада чувеног хотела, на овом месту предвиђена изградња комплекса са високим објектом, висине до 155 м, док је планирана површина будућег комплекса 240.000 м2.

Планом је обухваћено око 11,73 ха и то: Блок 11, део Блока 10 и део Блока 9, између Булевара Николе Тесле, продужетка Булевара маршала Толбухина, Кеја ослобођења (укључујући део приобаља и акваторије реке Дунав) и границе ПДР-а мултифункционалног спортско-културног садржаја на подручју „Парка пријатељства“- Ушће, пише еКапија.

Повод за израду ПДР-а је, како се наводи, „иницијатива и исказана потреба, за провером потенцијала, ограничења и развојних приоритета подручја и стварање планског основа за изградњу нових садржаја на предметном простору“, уз како се додаје „обезбеђивање функционалних, технолошких и капацитета техничке инфраструктуре за планирану изградњу уз очување и побољшање постојећих услова животне средине и њене заштите“.

У границма плана предвиђено је формирање М4 – Зоне мешовитих градских центара у зони више спратности.

Зона М4 планира се у Блоку 11 на регулацији између саобраћајнице Булевар Николе Тесле и дунавског кеја. Блок 11, иначе, представља просторну целину комплекса хотела Југославија са зградом хотела као главним објектом уз изграђене пратеће објекте.

Границе зоне М4 се, како се наводи у плану, поклапају са границама грађевинске парцеле будућег комплекса.

У оквиру зоне М4 основна намена површина подразумева комбинацију комерцијалних садржаја и становања. Минимални проценат заступљености становања износи 40%, а максимални проценат заступљености износи 70%. Минимални проценат заступљености пословања износи 30%, а максимални проценат заступљености износи 60%.

У приземљу планираног комплекса обавезни су комерцијални садржаји. У подземним етажама комплекса дозвољено је паркирање возила, позиционирање техничких просторија и инсталационих система намењених функционисању објеката, магацина, остава и сл.

У оквиру зоне М4, како се наводи, дозвољена је изградња нових објеката.

Према типологији објекат се планира као слободностојећи.

Поред становања у нови пројекат укључени и бројни други садржаји

Планирана је изградња комплекса са високим објектом у новој просторно-функционалној, саобраћајној и технолошкој организацији простора са пословним просторима, комерцијалним делатностима и становањем кондоминијумског типа.

„Поред становања, могућа је изградња трговинских, комерцијалних, пословних и осталих намена, које својом функцијом не нарушавају конфор становања и животну средину, и то трговина, пословање, угоститељство, хотели, казино, услужно занатство, туризам, спортски садржаји, садржаји културе, лекарске ординације, здравствене амбуланте, апотеке, рачунски центри, објекти образовања (приватне школе, играонице, радионице за децу и сл.),у функцији остваривања дефинисаног процента заступљености планираних намена у оквиру урбанистичке зоне“, пише у документу.

Очекивана висина будућег објекта је до 155 м, а планирана БРГП комплекса (укупно) 240.000 м2.

С обзиром на очекивано повећање броја потенцијалних корисника простора, једина измена у односу на постојеће стање јесте проширење Булевара Николе Тесле на раскрсницама са Улицом Алексиначких рудара и Булеваром маршала Толбухина. Проширење се потенцијално огледа у изградњи изливне траке за улаз у Блок 11 на два пункта, у продужетку Улице Алексиначких рудара и у продужетку Булевара маршала Толбухина.

У све је уплетена и ћерка фирма „Миленијум тима“

Компанија „МВ Инвестмент д.о.о“ из Београда, ћерка фирма „Миленијум тима“, финансирала је израду Плана детаљне регулације (ПДР) за Блок 11 и дела Блока 10, којим се предвиђа реконструкција Хотела Југославија и градња кула уз згаду хотела, високих до 155 метара.

План детаљна регулације (ПДР) за Блок 11 и део Блока 10 израдио је „Буреау цубе партнерс“, објављено је у Службеном листу Града Београда 22. фебруара ове године. Рок за израду плана био је девет месеци, а задатак је добила фирма која је, између осталог, радила измене и допуне Плана детаљне регулације којим је предвиђено да се на Бежанијској коси изграде 2 куле од 100 метара и 1 кула од 120 метара, подсетила је организација „Наша месна заједница“.

 

„Средства за израду Плана детаљне регулације обезбедиће Привредно друштво ‚МВ инвестмент‘ д.о.о. из Београда“, наведено је у Службеном листу Београда.

Према подацима доступним на сајту Агенције за привредне регистре (АПР), делатност „МВ Инвестмент“ д.о.о. је изнајмљивање стопствених или изнајмљених некретнина и управљање њима. Фирма се налази у стопроцентном власништву „Миленијум тима“, компаније познате по пословима које је добијала од државе на великим пројектима, од којих је најпознатији Београд на води.

Јавност је „Миленијум тим“ запамтила и по томе што је ова фирма купила Институт „Јарослав Черни“, али и куповини Навипа. Машине „Миленијум тима“ појавиле су се на новосадском Шодрошу где се активисти боре против сече дрвећа због градње моста.

Спрема се изградња два велика торња

У Плану детаљне регулације (ПДР) наводи се да локација комплекса хотела „Југославија“ представља значајан градски пункт и репер, али да је развој локације неминован и хитан.

„Тренутно стање, нарочито девастираних и некориштених делова објеката (посебно самог хотела), намеће потребу неопходности укључивања простора у градски живот како би добио функционалну и естетску компоненту и значај који заслужују“, пише у ПДР.

Планирана је реконструкција постојећег објекта хотела, изградња два висока торња и и нова „просторно-функционална, саобраћајна и технолошка организација простора са пословним просторима, комерцијаним делатностима и становањем кондоминијумског типа у одређеном проценту“.

Нови План детаљне регулације предвиђа изградњу подземних гаража или паркинге у приземљу комерцијалних објеката.

ПДР је предвидео да максимална висина изграђених објеката буде 155 метара, а организација „Наша месна заједница“ подсећа да је планом вишег реда планирана комерцијална намена а максимална дозвољена висина објеката 32 метара.

„До очекиване висине објекта до 155 метара се дошло применом посебних правила грађења и очигледно се изашло у сусрет инвеститору МВ Инвестмент доо, који је поред фирме у стечају Данубе Риверсиде доо сувласник парцеле на којој се налази Хотел Југославија као и самог хотела“, објавила је Наша месна заједница на Твитеру.

Пројекат стар скоро 10 година

Детаљна и комплетна реконструкција Хотела Југославија најављује се већ 15 година.

Још 2014. године, тадашњи инвеститор у Хотел Југославија, предвидео је градњу по једне куле са обе стране главне зграде хотела. Представник инвеститора је тада за медије рекао да нису „фасцинирани“ солитерима, већ да је то „најцивилизованији одговор на потребу за повећањем изграђене површине због висине инвестиције и исплативости целог пројекта“.

Најављено је било да ће током реконструкције бити поптуно обновљена само главна хотелска зграда, док би се остали објекти у оквиру комплекса рушили. Према том плану зграда не би имала терасе после реконструкције, као ни хавана браон преграде на њима.

Хотел „Југославија” је до 24. децембра 2011. године био евидентиран као добро под претходном заштитом. Пошто је тешко оштећен током бомбардовања, а оригинални ентеријер делимично уништен, потом и промењне, Завод за заштиту споменика избрисао је хотел „Југославија” из евиденције добрара под претходном заштитом.

У Плану генералне регулације грађевинског подручја седишта јединице локалне самоуправе – град Београд хотел је евидентиран у оквиру списка ”вредних објеката епохе модерне у режими делимичне заштите” и представља објекат од интереса за службу заштите.

Hotel Jugoslavija; Foto: i travel / Alamy / Alamy / Profimedia

Екапија/Нова

 

Можда ти се свиди

Оставите коментар