Почетна » Телеком смо вероватно изгубили, а ЕПС?

Телеком смо вероватно изгубили, а ЕПС?

од admin
0 коментар

Телеком смо вероватно изгубили, да ли је и ЕПС на истом путу…

Последњих година много пута смо слушали приче о нашим највећим јавним предузећима која годинама послују са губитком, Србијагасу и Железницама Србије. Све чешће као губиташ се помиње и ЕПС. Како је могуће да наше највеће јавно предузеће, уместо да прави добит од више стотина милиона евра годишње, се нађе у тројци губиташа? Простим погледом на званично објављене податке у ЕПС-овом билтену може се добити одговор.

Табела 1 Табела 1. Губитак електричне енергије у периоду 2012.-2014.г.у милионима кWх.

tabela1

Подаци из Табеле 1. говоре о огромним губицима електричне енергије, у периоду 2012.-2014.г. невероватних 15,071 милијарди кWх! Званичници ЕПС-а имају један изговор: није се улагало у систем, зато су губици огромни. Ово образложење је потпуно паушално изречено, нетачно, неодговорно. У преносу струје, тачно је, постоје одредјени губици, светски просек је 3 до 5%. Нека буде да је у Србији мрежа лоше одржавана, прихватамо техничке губитке од 5%, што значи да су нетехнички губици у приказаном периоду били по годинама: 9,1%, 9,8% и 13,5%. У кWх изражено изгледа овако: укупни губици ЕЕ за три године износе 15,071 млрд.кWх, када се умање за 5% дозвољених техничких губитака износе невероватних 10,314 млрд. кWх.

Табела 2 Вредност наше изгубљене електричне енергије по ценама кWх у више европских земаља у милионима евра

tabela2

Подаци из Табеле 2 приказују губитке прерачунате по ценама кWх у више европских земаља. Губитак електричне енергије по просечној цени кWх у Европској унији за три календарске године, по званично објављеним подацима, укупно износи 1,883 милијарде евра!!! Просечно 627 милиона евра по години!!! Нетехнички губитак у Србији има још једно име, УКРАДЕНА СТРУЈА!

„Влада Републике Србије усвојила је у уторак Предлог закона о потврђивању уговора о гаранцији између Републике Србије и Европске банке за обнову и развој. Реч је о кредиту намењеним за пројекат реструктурирања Електропривреде Србије у укупном износу од 200 милиона евра“ – објавили су дневни листови. Више се и не зна који је ово кредит по реду, намена је увек иста: реструктурирање ЕПС-а. Под реструктурирањем се подразумева „…модернизација, развој, управљање и оперативна ефикасност енергетске инфраструктуре у Србији“ – нигде, ама баш нигде не пише смањење крађе струје, односно, нетехничких губитака.

Овај проблем као да не постоји, о њему се уопште не прича, чак и ако се прича увек се износе исти подаци: крађе струје су 1,2 милијарде кWх и то државу кошта 80 милиона евра.

Нико не помиње огромни несклад између просечних 5% техничких губитака и 1,2 млрд.кWх, колико се по званичницима украде. Само једном, прошле године у августу председник Владе Александар Вучић је поменуо крађе од 18%, да неће бити повећања цене док се не утврди ко краде струју. И више нико. Директор Обрадовић као да не зна да овај проблем постоји, њему је највећа брига да смањи број директора за 40. И да ЕПС постане акционарско друштво.

Зашто је крађа струје табу тема у Србији? Ко то има интереса да се не открију криминалци који урушавају наше највеће јавно предузеће?

Да у ЕПС-у ипак има „одговорних“ показује покретање пројекта за смањења губитака у ЕД мрежи. Пројекат ће се реализовати у периоду 2016.-2020.г., састојаће се из пет потпројеката са врло прецизно одређеним задацима и планираним уштедама.

1. Програм за побољшање управљања основним средствима – очекивана добит од пројекта 3,6 млрд. дин. (30 милиона евра, 6 милиона евра просечно по години)
2. Програм побољшања одржавања основних средстава – очекивана добит 500 милиона динара (4,2 мил.евра)
3. Програм за унапређење управљања мрежом – очекивана добит 600 милиона динара (пет милиона евра)
4. Програм за смањење нетехничких губитака – очекивана добит 11,7 милијарди динара (97,5 мил.евра, просечно 19,5 мил.евра годишње)
5. Програм измене модела пословања и регулативе – очекивана добит 36 млрд.дин (300 милиона евра, 60 мил. евра просечно по години).

Погледом на прецизно одредјене задатке видимо да ће ЕПС и даље бити урушаван, нестручно вођен ка још већем урушавању, вероватно са циљем да се буд-зашто прода у блиској будућности. На такав закључак нас наводи редослед приоритета задатака: у фирми где се на тендерима губи више стотина милиона евра, где више хиљада радника има вишка, нетехнички губици односе стотине милиона евра, први задаци су боље управљање и одржавање основних средстава који ће донети добит од 7 милиона евра на годишњем нивоу!

Ставити на четврто место смањење нетехничких губитака може само неко ко уопште не разуме материју, не познаје фактично стање, или ко са намером жели да уруши систем још више. И последњи задатак је врло дискутабилан, чудан боље речено: измена модела пословања??? Експерти ЕПС-а вероватно знају нешто што многи други не знају? Или је ово још „једна магла“ која треба да завара некога – да ли то експертски тим жели да завара руководство ЕПС-а и Владу, свесно их обмањујући или се то ради по инструкцијама одређених интересних група? Или је и једно и друго! У сваком случају наведени пројект води ЕПС ка тоталном урушавању, са организовањем конференције за новинаре на којој ће (за две године) председник Владе објавити: систем је неодржив, морамо га приватизовати!

Средином новембра у Бечу је организован сајам нових технологија где је представљен нови систем „паметних бројила“ који ће у будућности у потпуности спречавати крађе струје.

Највеће светске компаније процењују да потрошња струје без плаћања на годишњем нивоу односи преко 85 милијарди долара. Како многе компаније фризирају податке, врло је могуће да крађе односе двоструко више новца. До краја 2020.г. очекује се да ће 72% европских домаћинстава користити нова бројила. Врло важан закључак је да се инвестиција у замену садашњих бројила, спречавањем крађе и већом наплатом, враћа се за само два месеца.

Да ли су паметна бројила спас и за ЕПС-а? Како дочекати 2020-у? Са садашњим годишњим повећањем нетехничких губитака, до 2020. г. једва да ће једна трећина струје остати потрошачима платишама, све остало ће бити покрадено! Србија не може да чека шест година да би се спречиле крађе струје!

Још давне 1994.г. екипа домаћих стручњака почела је да развија Систем за елиминацију нетехничких губитака. Пуних 20 година истраживања и рада је требало да додју до коначног производа, јединственог у свету! Систем за елиминацију нетехничких губитака открива сваку тачку на којој нестаје кWх! И спречава крађе 100%!

Јединствено светско решење, овај тим стручњака, преко две године покушава да „поклони“ држави Србији како би се направила фабрика за производњу уређаја, за цео свет. Као и у многим другим приликама, Држава није заинтересована. Најмање 6 до 8 хиљада радника би се запослило, производња Система био би у потпуности плод домаће памети.

Како је могуће да нико не жели спречити крађе струје изнад просечних 5% техничких губитака. Зашто до сада нико из ЕПС-а није реаговао? Зашто Влада Србије није реаговала, затражила да види могућности Система?

Немамо одговор на претходна питања, зашто, закључите сами!

Драган Радовић     Корени.рс

Можда ти се свиди

Оставите коментар