Правни тим Зелено-левог фронта / Не давимо Београд поднео је кривичне пријаве против председника Народне скупштине у претходном сазиву парламента, Ивице Дачића, тадашњег генералног секретара Вељка Одаловића, садашњег председника Народне скупштине Владимира Орлића, генералног секретара Срђана Смиљанића, као и председнице Одбора за уставна питања и законодавство Јелене Жарић Ковачевић, због нестанка народне иницијативе о забрани ископавања литијума и бора у Србији.
Прошло је 10 месеци, односно 309 дана од када је у скупштинску процедуру предата народна иницијатива са преко 38 хиљада потписа грађана. Потписи су у року од 30 дана требало да буду послати министарству и надлежном одбору на проверу и затим је одмах требало да се нађу на дневном реду прве наредне редовне седнице парламента.
“Као народни посланици имамо одговорност да одговоримо на ову иницијативу и нећемо дозволити да се неко игра са вољом грађана. Због тога смо предузели све доступне кораке како бисмо утврдили шта се са њом десило и како су нестале кутије са потписима, а сада подносећи кривичну пријаву желимо да утврдимо и ко је одговоран за ово кршење закона” – изјавио је Радомир Лазовић и подсетио да је користећи механизам посланичких питања Зелено-леви посланички клуб Не давимо Београд утврдио да народна иницијатива никада није стигла ни до надлежног Министарства државне управе и локалне самоуправе, нити до надлежног скупштинског Одбора за уставна питања и законодавство, који би требало да провере валидност потписа. Лазовић се више пута формално обраћао и председнику Народне скупштине Владимиру Орлићу, који је одбио да одговори где се налази народна иницијатива.
“Неко је свесно склонио из процедуре народну иницијативу и мораће да одговара за ово кршење закона. Кривичну пријаву поднели смо против председника и генералног секретара скупштине у тренутку подношења народне иницијативе, Ивице Дачића и Вељка Одаловића, као и против садашњег председника Владимира Орлића и генералног секретара Срђана Смиљанића и председнице Одбора за уставна питања и законодавство Јелене Жарић Ковачевић” – изјавила је Јелена Јеринић и подсетила да је Зелено-леви посланички клуб Не давимо Београд поднео захтев и за формирање специјалне скупштинске комисије од по једног представника свих посланичких група, као и представника организатора прикупљања петиције, која би утврдила где се народна иницијатива налази и ко је одговоран за то што је она склоњена из процедуре.
Златко Кокановић из Савеза еколошких организација Србије (СЕОС) рекао је да су он и други припадници СЕОС као потписници 14. марта у дому Народне скупштине предали захтев за покретање Народне иницијативе. “То је први пут у историји Србије да је, по новом Закону о референдуму и народној иницијативи, прикупљено преко 38 хиљада потписа, што је одрађено на целој територији Србије. Све је у предвиђеном року предато, али ми ни до дан данас нисмо добили одговор иако смо у више наврата писали и пре месец дана предали поново захтеве председнику Скупштине да нам одговори шта се дешава са потписима. То је један чин велеиздаје. Свако ко је неистомишљеник власти у овој земљи се буквално не сматра грађанином. Наш предлог закона о трајној забрани истраживања и експлоатације литијума и бора не односи се само на Недељице, већ на укупно десетак локација на територији Србије. Експлоатацијом литијума и бора на овим локацијама било би одузето око 15 одсто наше територије, јер сви знамо да стране компаније, као што је то у Бору, Мајданпеку и Новом Саду, територију на којој се појаве сматрају својом. Зар нам треба да ми дамо 15 одсто своје територије и да се изврши расељавање и девастација људи? Ми немамо резервну државу тако да захтевамо од председника Народне скупштине Владимира Орлића да се под хитно изјасни где је наша народна иницијатива и да је стави на дневни ред Народне скупштине, јер су сви рокови пробијени. Зашто се он боји нас из СЕОС-а? Што није дозволио да и ми као и сав нормалан свет можемо да уђемо у овај дом и да дамо изјаву пред новинарима, него морамо да стојимо овде испред?” – навео је Кокановић.