Један недостављени СНС пакет пред изборе прошле године открио је нове везе Проинтера и СНС-а и сумњиву улогу Завода за израду новчаница и кованог новца током кампање. ЦИНС открива и како је један возач због свега овога завршио у полицији.
Задатак је био јасан.
Возач фирме Проинтер, тек што се вратио са двонедељног одсуства, добио је налог од шефа да оде да преузме пакете у Заводу за израду новчаница и кованог новца на Топчидеру.
Завод се иначе бави израдом новца, личних карата, пасоша и платних картица, али ови пакети су били другачији – носили су ознаку Српске напредне странке (СНС). Био је 8. новембар прошле године, нешто више од месец дана пред изборе, и тих дана су медији писали да су поједини грађани од СНС-а добијали пакете са различитим намирницама.
При преузимању пакета возач је добио и списак имена, адресе и бројеве телефона људи којима је требало да их испоручи.
Оно што тада није могао ни да претпостави је да ће га због једног од њих испитивати полиција само десетак дана касније.
Центар за истраживачко новинарство Србије (ЦИНС) имао је увид у изјаву коју је овај возач дао полицајцима. Она указује на могуће скривене трошкове владајућег СНС-а током предизборне кампање, као и нове везе са Проинтером, фирмом на чијој адреси се налазио и кол центар за ову странку.
Такође, баца сумњу и на незаконито поступање Завода, институције у оквиру Народне банке Србије у којој је запослен био и Андреј Вучић, брат председника Србије.
Према речима полицијског инспектора у пензији Синише Јанковића полиција је требало да испита детаљније овај случај:
„Начело криминалистике је да је потребно гледати шире и дубље јер иза мале ствари се крије велика (…) То је савршени улазни материјал и почетна информација за полицију за даље испитивање“.
Изгубљени пакет
Возач је спаковао пакете и кренуо да их развози. Како се наводи у службеној белешци из разговора са полицијом, грађане је морао да зове са свог приватног телефона, јер је службени био умрежен и са њега није могао да обавља позиве.
Када је позвао једну од особа са списка, она му је рекла да није код куће и да не може да преузме пакет. Одговорио јој је да ће је неко позвати сутра и тада доставити.
Овај пакет је на крају дана вратио у фирму и предао га једном од колега заједно са списком. Сутрадан није више развозио пакете, већ се бавио својим редовним послом.
Ипак, с обзиром да ју је звао са приватног броја, жена којој није доставио пакет је наставила њега да зове јер јој пакет и даље није био достављен. Није желела да прихвати његово објашњење шта се десило и уверавање да ће неко други да га донесе. Наставила је да га зове и шаље поруке, због чега ју је блокирао.
Недуго затим звали су га из полиције да да изјаву поводом овог случаја што је и учинио 17. новембра у полицијској станици Вождовац.
Возач није желео да говори за ЦИНС.
ЦИНС је ступио у контакт са полицајцем Дарком Лазићем који је од возача узео изјаву. Он је рекао да не памти тај случај конкретно, али да се онда када постоји пријава обави разговор са оним против кога је поднета. Да ли има и ког кривичног дела, одређује тужилац, каже.
„Наше је да утврдимо чињенично стање, да дођемо до информација. Ако он (тужилац прим.аут.) каже да је за приватну тужбу, онда се обавести странка да приватно тужи, за све остало је тужилац надлежан да одреди које је кривично дело и да ли га има“.
За све остале информације полицајац Лазић нам је рекао да се обратимо МУП-у који није одговорио на наша питања, између осталог и да ли су наводи радника даље испитивани.
Из Другог основног јавног тужилаштва за ЦИНС кажу да је полиција због овог случаја консултовала дежурног тужиоца који је сматрао да нема елемената кривичног дела и упутио подносиоца пријаве на приватну тужбу.
Проинтер и Српска напредна странка нам нису одговорили на питања, док је жена која је пријавила возача само кратко рекла:
„Заборавите то“.
Без трага о сарадњи Завода и СНС-а
Иако је возач посведочио да је пакете СНС-а преузео у Заводу за израду новчаница и кованог новца, ова институција се у прелиминарним извештајима о трошковима изборне кампање СНС-а нигде не наводи.
На питања на основу чега су пакети били у Заводу и да ли постоје уговори са СНС-ом или Проинтером, из Народне банке Србије, у оквиру које ради Завод, нам је речено да су „наводи неистинити и да не постоји било какав уговор наведене врсте“.
Немања Ненадић из Транспарентости Србија каже да Завод не сме да финансира изборну кампању:
„Евентуално уступање тих просторија без надокнаде представљало би злоупотребу јавних ресурса од стране одговорног лица у Заводу“.
Према његовим речима, уколико је СНС у изборној кампањи користио услуге Завода тај трошак је морао и да пријави Агенцији за спречавање корупције кроз прелиминарни извештај о трошковима кампање.
„Пружање било какве услуге СНС-у у кампањи, било да је реч о штампању или чувању промо материјала у просторијама Завода је морало да буде плаћено и то према комерцијалним условима да би све било у складу са Законом.“
Поред новца, платних картица и личних докумената Завод може да пружа и комерцијалне услуге.
Међутим, из прелиминарног извештаја СНС-а се види да је ова странка свој рекламни материјал штампала у неколико приватних штампарија. У овим извештајима се не спомиње ни фирма Проинтер чији је возач, како је изјавио у полицији, од свог шефа добио налог да развози пакете СНС-а грађанима.
Зато би службена белешка, каже Ненадић, могла да буде значајна касније када извештаје напредњака буде контролисала Агенција за спречавање корупције.
Иначе, фирма Проинтер се годинама доводила у везу са владајућом Српском напредном странком и њеним некадашњим функционером Славишом Кокезом који је до марта 2021. био председник Фудбалског савеза Србије. Тада је дошао у немилост власти и провладиних таблоида који су га оптуживали да је шверцовао цигарете и тако зарадио 640 милиона евра. Након тога, нестао је из јавности.
Док је возач развозио СНС пакете из Завода за израду новчаница, у близини Луке Београд на адреси фирме Проинтер био смештен и велики кол центар, о чему је ЦИНС писао. Одатле, у простору налик складишту, више од 100 људи свакодневно је позивало грађане и питало их да ли ће гласати за Српску напредну странку.
Све то било је скривено од јавности док новинарка ЦИНС-а није успела да се инфилтрира и да накратко буде део ове групе. Оно што је видела и чула баца сумњу на куповину гласова и новац из „црних фондова“.
Након истраживања ЦИНС-а опозициони кандидати за посланике поднели су кривичну пријаву Првом основном јавном тужилаштву. Поред тог тужилаштва, о овом случају обавештено је и Више јавно тужилаштво у Београду. Због сумње да је организацијом СНС кол центра прекршено више закона Транспарентност Србија поднела је пријаву и Агенцији за спречавање корупције. Ипак, Агенција је донела одлуку да нема довољно доказа за покретање поступка против странке.
Foto Printskrincins
Ивана Милосављевић цинс