Почетна » Ни три месеца након изрицања пресуде за паљење куће новинара Милана Јовановића пресуда није написана

Ни три месеца након изрицања пресуде за паљење куће новинара Милана Јовановића пресуда није написана

од Други Пишу
0 коментар

Рок за достављање пресуде је 15 дана од тренутка њеног објављивања. Судија тражио додатни рок, али ни данас не знамо када тај рок истиче а још мање када ће се завршити процес дуг четири и по године

Пресуда за паљење куће новинара Милана Јовановића још није написана иако је прошло готово три месеца од како је изречена. Према Законику о кривичном поступку, члан 427, рок за писање и достављање пресуде је 15 дана, од тренутка њеног објављивања.

Према информацији, коју је Цензоловка званично добила из Другог основног суда, судија Лука Пантелић тражио је продужење рока и председница суда му је одобрила додатни рок. Нисмо, међутим, добили одговор на питање када истиче тај додатни рок.

“Израда писменог отправка пресуде и даље је у току. По захтевима судије, Председник суда је донела одлуку којом је одобрен додатни рок да се изради писмени отправак пресуде и иста достави странкама”, одговорила нам је судија Јелена Симић, задужена за контакте са медијима у суду.

Незванично сазнајемо да је рок за писање пресуде продужен због захтева да се што боље и темељније напише, односно, образложи пресуда која би одолела пред најављеним жалбама.

Предмет неће до јесени стићи на апелацију

Након изрицања пресуде, 20. марта, домаћа и међународна медијска јавност, као и тужилац у овом предмету Предраг Миловановић изнели су очекивање да Апелациони суд “ускоро потврди осуђујућу пресуду”.

Очекивање је засновано на чињеници да је пресуда донета на поновљеном суђењу током кога је судија испунио све захтеве Апелационог суда из децембра 2021. године, односно отклонио све примедбе које је апелација навела као разлоге за укидање прве осуђујуће пресуде.

За паљење куће Милана Јовановића и његове супруге Јеле Дељанин осуђен је бивши председник општине Гроцка Драгољуб Симоновић и то на казну затвора од пет година. Такође, затворске казне су добили директни извршилац Александар Маринковић (4,5 година) и посредници у извршавању Симоновићевог налога Владимир Михаиловић (4 године) и Игор Новаковић (3,5 година).

“Време је да се из суда отправи пресуда. Ово померање рокова утицаће на све друге рокове. Предмет не може да изађе из суда ни два месеца. Ако се сад напише и отправи, не може пре јесени да дође на апелацију”, каже за Цензоловку Ана Матић, адвокатица Милана Јовановића и његове супруге Јеле Дељанин.

Уз сво разумевање за значај доброг образложења пресуде, забрињава тенденција да се у готово свим, а поготово најистакнутијим и најтежим случајевима напада на новинаре у Србији, правда за жртве избегава и одлаже.

ЧЛАН 427

Пресуда која је објављена ће се писмено израдити и доставити у року од 15 дана од дана објављивања, а у предметима за које је посебним законом одређено да поступа јавно тужилаштво посебне надлежности – у року од 30 дана од дана објављивања.

Изузетно од става 1. овог члана, у нарочито сложеним предметима председник већа може затражити од председника суда да одреди рок у којем ће се пресуда писмено израдити и доставити.

Ако пресуда није израђена и достављена у року из ст. 1. и 2. овог члана, председник већа је дужан да о разлозима због којих то није учињено писмено обавести председника суда који ће предузети мере да се пресуда што пре изради и достави.

Време ради у корист оптужених а против жртава

Напад на новинара Милана Јовановића и Јелу Дељанин догодио се 12. децембра 2018. године. Оптужница је подигнута у рекордном времену од три месеца, а прво рочиште одржано је у мају наредне године.

Од тренутка када је предмет ушао у суд, време ради само у корист оптужених, а против жртава које предуго чекају, док се безбедносна ситуација новинара који раде у интересу јавности у земљи без оваквих пресуда све више погоршава

 

Milan Jovanović (foto: Marko Risović / Cenzolovka)

Тамара Спаић    Цензоловка

Можда ти се свиди

Оставите коментар