Почетна » Проговорила још једна тужитељка: Нисам изабрана за тужитељку Вишег јавног тужилаштва у Београду јер нисам послушник

Проговорила још једна тужитељка: Нисам изабрана за тужитељку Вишег јавног тужилаштва у Београду јер нисам послушник

од Други Пишу
0 коментар

Тужитељка Јелена Стеванчевић, која је одбила да пред судом заступа оптужни предлог против полицајаца који су учествовали у откривању Јовањице, није изабрана за тужитељку Вишег јавног тужилаштва у Београду. Стеванчевић верује да посао није добила јер није „послушна“

Јелена Стеванчевић, тужитељка Вишег јавног тужилаштва (ВЈТ) у Београду, није добила сталан посао у овом тужилаштву на недавно одржаном конкурсу, а у интервјуу за БИРН каже да верује да за њу нису гласали зато што није послушник.

„Одговор на то је једноставан. Нисам била послушна. Немам проблем с тим ко је изабран за сталне позиције у тужилаштву. Моје колеге имају право да напредују. Занима ме зашто ја нисам изабрана. Није да нисам очекивала, донела сам одлуке за које сам била свесна шта могу да произведу, а ја иза својих одлука стојим“, каже она за БИРН.

На седници Високог савета тужилаштва, тела које бира јавне тужиоце, одржаној 30. јануара 2024. године, за избор Јелене Стеванчевић за сталну јавну тужитељку у ВЈТ-у, гласало је троје од 11 чланова савета, један члан је био против, а остали уздржани. Није било образложења за гласове.

На овом конкурсу, за 38 отворених тужилачких позиција у Вишем јавном тужилаштву у Београду, конкурисало је 65 кандидата, објавио је портал Нова. За 31 место изабрани су јавни тужиоци, а за седам тужилачки сарадници, који никада нису самостално поступали у предметима.

 

Недељу дана касније, Удружење тужилаца Србије издало је саопштење описавши конкурс као „сведочанство дубине кризе у којој се налази јавнотужилачка организација Србије“.

„Стручна јавност је видела примену контрадикторних и произвољних критеријума, „утиска“ чланова Савета, без јасног и доследног става“, пише у саопштењу.

Из Удружења су навели да је тужиоцима у Србији послата порука да ће, између осталог, напредовати ако се одрекну самосталности и беспоговорно слушају сваког главног јавног тужиоца.

Стеванчевић ради као тужитељка од 2017, а из Другог основног јавног тужилаштва је упућена у ВЈТ 2022. године. Јавни тужиоци су могли бити упућени, односно послати да привремено раде у другим тужилаштвима, уколико је за тим постојала потреба. Ова пракса је критикована због тога што се на позиције у вишим тужилаштвима долазило упућивањем, уместо на конкурсу, а сама позиција упућених тужилаца – који су лако могли бити враћени у ниже тужилаштво – несигурна, што је могло да утиче на њихову самосталност у раду.

Доношењем новог Закона о јавном тужилаштву у фебруару прошле године, ова пракса је укинута, па тако тужиоци сада могу бити упућени на рад у тужилаштва истог или нижег степена и то на најдуже три године.

Јавност је за њу чула у септембру прошле године, када је њена шефица Жељка Николаидис уместо ње поднела оптужни предлог против полицијског инспектора Милана Исакова, који је учествовао у откривању Јовањице, и још двојице полицајаца оптужених за злоупотребу службеног положаја, злостављање и мучење.

Стеванчевић је у том тренутку на најављеном кратком годишњем одмору.

Више јавно тужилаштво је објавило да је поднет оптужни предлог против Исакова и његових колега само неколико сати пошто је Милан Исаков сведочио против Предрага Колувије у предмету „Јовањица 1“.

Исаков је током сведочења рекао да је случај који против њега води Више јавно тужилаштво вид притиска на њега и освета због Јовањице.„Само зато што сам са Миленковићем и Митићем ухапсио Колувију, мене су затворили. Више јавно тужилаштво са тужиоцем Ненадом Стефановићем на челу, покренуло је против мене поступак као врсту освете”, рекао је Исаков.

Неслагање тужитељке са оптужним предлогом против Милана Исакова и колега

Тужитељка Стеванчевић за БИРН каже да јој је тај предмет доделио у рад лично Ненад Стефановић, шеф Вишег јавног тужилаштва. Наводи да је она своје правно мишљење, које се разликовало од мишљења њених надређених о том предмету, изнела још пре одласка на одмор.

„Закон ме ограничава и не могу да се јавно изјасним. О свом ставу сам надређене обавестила најпре усмено, затим сам о свом правном мишљењу сачинила службену белешку,“ објашњава тужитељка.

Она додаје да није уобичајено да неко други, уместо поступајућих тужилаца, подноси оптужне предлоге у предметима попут овог, односно предметима који нису хитни – притворски.

„Није ми се дешавало то раније и то није уобичајено (да неко подигне Оптужни акт уместо тужиоца који ради на њему), осим кад је реч о хитним предметима. Ја сам са својим правним становиштем упознала надређене, моја правна оцена се разликовала од оне коју су имали надређени, а ја не могу да откријем о чему је реч,“ каже Стеванчевић објашњавајући да јој закон забрањује да говори о случају који је у току.

По повратку са одмора, тужитељки Стеванчевић, која је десет месеци радила на извођењу доказних радњи против полицајаца, враћају предмет, али она тражи да се случај додели другом тужиоцу или да се њој изда обавезно упутство од стране надређених да баш она мора да ради на том предмету, у складу са оптужним предлогом који није писала и са којим се није слагала.

„Кад сам се вратила с одмора предмет против тројице инспектора ми је поново додељен у рад и онда сам о свему саставила једно исцрпно изјашњење са захтевом за пресигнацијом предмета, односно да се додели другом тужиоцу. Уколико нисам учествовала у нечему (подизање Оптужног акта) онда сматрам да ја то више не треба да радим,” наводи Стеванчевић.

У медијима се наводило да је тужитељка Стеванчевић била против квалификације злоупотреба службеног положаја и да је сматрала да нижерангирано, односно да би Основно тужилаштво требало да се бави с тим.

Према сазнањима БИРН-а, службена белешка, коју је написала пре одмора, нестајала је из списа предмета.

„Када ми је предмет враћен, ја у њему нисам затекла ону белешку коју сам написала пре одласка на одмор. Не могу да спекулишем шта се десило. Али сам ја опет написала нову и ставила је у списе предмета, да ли је она и сада у списима предмета, ја то не знам пошто одавно немам никаквих додира више с том документацијом“, каже она.

Јелена Стеванчевић тражила обавезујуће упутство како би поступала у предмету против полицајаца

Иако је била и даље задужена за предмет, он није био код ње све до дан или два пре почетка суђење, када јој је документација опет прослеђена. Тада тужитељка Јелена Стеванчевић опет званично захтева од шефа ВЈТ Ненада Стефановића да се предмет додели или неком другом у рад или да се њој изда обавезно упутство да мора по њему да поступа.

„Предмет се тога дан шетао неколико пута, од писарнице до мене. Чињеница је да сам га и ја два, три пута враћала назад“, каже она.

По сазнањима БИРН-а, шеф Тужилаштва је упорно тужитељки Стеванчевић слао предмет, а она га враћала, чекајући одговор на свој захтев да јој се изда обавезујуће упутство. Да ли је то био чин транспарентне непослушности?

„Можете ви то тако назвати, за мене је то била моја одлука,“ каже тужитељка Стеванчевић.

Иако и даље задужена за предмет против полицајаца, на главном претресу тужитељка Стеванчевић се није појавила због болести.

Више јавно тужилаштво затим даје саопштење за јавност у ком наводе да је Стеванчевић изузета због „сумње у непристрасност”.

„Тужитељка Стеванчевић поднела је захтев да се предмет додели другом тужиоцу, који је третиран као захтев за изузеће, те је одлуком Главног јавног тужиоца у ВЈТ у Београду изузета из даљег поступања у предмету због сумње у непристрасност”, пише у саопштењу објављеном на сајту ВЈТ-а.

Тужитељка Стеванчевић за БИРН каже да такво саопштење ВЈТ-а угрожава њен углед и самосталност.

„Ја нисам послушан човек, па ни не могу да откажем послушност, већ сам изнела свој став. Да поједноставимо, сумњало се у моју пристрасност. За мене је то повреда личног и професионалног интегритета. Бити пристрасан значи немати професионални однос према предмету, већ имати неки став према њему. То је неоправдано подривање мог интегритета”, каже Стеванчевић.

Стеванчевић тражила заштиту пошто је ВЈТ скинуло са случаја против полицајаца због „сумњи у непристрасност“

Она се затим обратила Поверенику за самосталност тужилаца Државног већа тужилаца.

„Послала сам му допис и у једном акту описала тај догађај, предложила сам и да се обави увид у списе предмета. Сматрам да нико не може да користи сајт државног органа (ВЈТ), потписује државни орган и за мене као тужиоца која радим у том државном органу да наводи да ми се одузима предмет „због сумње у непристрасност“ знате… за мене је то већ био један сигнал…“, описује Стеванчевић како је настао проблем између ње и руководства Вишег јавног тужилаштва.

Пошто је имала један неформални разговор са Повереником, Стеванчевић није имала информације о томе шта се дешава са њеним дописом и случајем, све до око недељу дана пред седницу Високог савета судства за избор тужилаца за стално радно место.

„Добила сам једну обавест, ја то тако зовем, где ме Апелационо јавно тужилаштво обавештава да поводом моје притужбе на рад шефа београдског тужилаштва Ненада Стефановића констатују да није било повреде правилника и да није било повреде Законика о кривичном поступку. А ја ни нисам поднела притужбу Апелационом јавном тужилаштву, већ баш захтев Поверенику за заштиту моје самосталности. То је била потпуна замена, зато што се Апелацији нисам ни жалила, већ сам као правник тражила заштиту од повереника”, објашњава она.

Повереник за самосталност тужилаца, између осталог, указује на поступке којима се угрожава самосталност и интегритет тужилаца.

Тренутни Повереник истовремено је и члан трочлане комисије за избор тужилаца за сталне позиције на конкурсу на ком је Јелена Стеванчевић конкурисала. Чланови комисије су и чланови Високог савета тужилаштва, које бира јавне тужиоце.

Тужитељка Стеванчевић једна је од ретких кандидата за коју комисија није дала никакво образложење када је прочитала њену биографију пред члановима Високог савета тужилаштва (ВСТ).

Повереник и остали чланови комисије су били уздржани када се гласало о Стеванчевић. Против њеног постављања гласао је један правник – изборни члан Савета ког је изабрала Народна скупштина, и супруг шефице кабинета министарке правде.

Тужитељки Стеванчевић упућивање у Више јавно тужилаштво истиче 1. марта, те како није изабрана за сталну позицију, вратиће се у нижерангирано, Друго основно јавно тужилаштво где је и радила до 2022.године.

„Имам жељу да наставим са радом. Враћам се у Друго основно тужилаштво. Ја ништа лоше нисам урадила и увек стојим иза својих речи и одлука“, закључила је тужитељка Стеванчевић.

О сукобима у Вишем јавном тужилаштву су медији писали у неколико наврата у претходних годину дана. Више тужитељки јавно је говорило о томе да су им одузимани предмети или су пребациване на нижа радна места, углавном пошто би изнеле неслагање са главним тужиоцем Ненадом Стефановићем. О томе су прве јавно говориле тужитељке Бојана Савовић и Јасмина Пауновић. Дешавања у Вишем јавном тужилаштву у Београду прати и Европска комисија.

Зашто је Стеванчевић тек сада иступила у медије?

Тужитељка каже да је била упорна да проблем реши унутар институција у којима ради, односно унутар своје куће. Додаје да јој нефункционисање рада институција не оставља другу опцију и да је дужна и према себи и према држави коју представља да своју ситуацију изнесе у јавност.

Foto Birn printskrin

Јелена Зорић  Бирн

Можда ти се свиди

Оставите коментар