Почетна » Коме ће припасти бизнис са отпадом у Винчи?

Коме ће припасти бизнис са отпадом у Винчи?

од admin
0 коментар

До краја године обавиће се последњи круг разговора са кандидатима за управљање највећом депонијом. У конкуренцији су пет предузећа, али није обелодањено о којим фирмама је реч

У ТОКУ је фото-финиш за избор приватног партнера града за управљање депонијом у Винчи. Како сазнају „Новости“, надлежни ће позвати пет фирми до краја овог месеца да образложе своју понуду. Надлежни ће уговор са оном коју одаберу потписати до краја марта 2017. Што значи да ово место, често означавано и као еколошка опасност за околину, неће почети да се уређује пре априла следеће године.

Депонија у грочанском насељу, на коју се истоварају свакодневно тоне ђубрета, годинама је трн у оку суграђана.

Град се обавезао да реши овај проблем, али избор партнерског предузећа се отегао. Иако је првобитно најављивано да ће одабрати компанију и са њом потписати уговор у току друге половине ове године, а да ће сређивање почети до 2017. то се није догодило. Једино се смањио број кандидата за овај посао. У конкуренцији је најпре било 11 фирми. После обављеног другог круга у мају остало их је пет, али не зна се које су, јер из Дирекције за управљање отпадом нису хтели да обелодане имена предузећа.

– Град Београд са овим компанијама води дијалог како би пронашао одговарајуће решење – наводе из Дирекције. – Позив за подношење понуда биће упућен кандидатима до краја децембра текуће године, а после избора приватног партнера, закључење уговора се очекује у првом кварталу 2017.

После потписивања уговора и руковања, обе стране би требало да приону на посао. Како су надлежни раније најављивали најпре ће средити депонију, а потом ће изградити постројење за управљање отпадом у коме ће производити струју и топлотну енергију која ће се укључити у систем даљинског грејања.

– Планирано је да се до краја 2017. добију све потребне дозволе за градњу, како би поменуто постројење било завршено и пуштено у рад до краја 2019. године – навели су раније из Секретаријата за заштиту животне средине.

Из овог Секретаријата објаснили су и да ће биоразградиви отпад, у који спада и кухињски, бити претваран у компост, врсту ђубрива. На месту депоније одлагаће се инертни отпад који не угрожава животну средину, попут пепела.

ОД 11, ЈЕДНА ДОМАЋА ФИРМА

Према незваничним информацијама, за депонију у Винчи надметало се 11 предузећа. Међу њима је било једно домаће „Беоотпад д.о.о.“, руско „Ecological Technologies“ и немачко „WTE Wassertechnik/Jessen“. И италијанска су билa у кругу одабраних са два представника „Feom Ciro Frisoli & C.Sas“ и „C.I.S.A.“. Толико су их имали и Грци, компанију „Valoriza/Ternaenergy“ и „Helector“. Французи су имали више „играча“ у односу на остале, фирме „Suez Environnement“, „Veolia“ и „Vinci Environnment“. Није потврђено које су од њих остале у „финалу“.

Ј. НОВАКОВИЋ   Новости

Можда ти се свиди

Оставите коментар