Коалиција за слободу медија упозорава да последње верзије предлога Закона о јавном информисању и медијима и Закона о електронским медијима, које је припремило Министарство информисања и телекомуникација, значајано одступају од Медијске стратегије и обесмишљавају кључне мере око којих су се 2020. године усагласила удружења медија и новинара и Влада Републике Србије.
Решењима која нуди Министарство у ЗЈИМ, омогућава се наставак финансирања медија који учестало крше Кодекс новинара Србије, промовишу насиље и користе говор мржње таргетирајући неистомишљенике власти. Иако су пре више месеци и сами гласали за члан Закона који обезбеђује да подаци Савета за штампу о кршењу Кодекса новинара Србије буду један од кључних критеријума за оцењивање медија који конкуришу за ко-финансирање медијских пројеката из јавних средстава, представници Владе у Радној групи за израду овог Закона у последњем моменту пред јавну расправу обесмишљавају ово законско решење увођењем могућности да, практично, сваки медиј може да оснује сопстевно саморегулаторно тело и издаје потврде о поштвању Кодекса.
Текстом предлога ЗЕМ, супротно циљевима Медијске стратегије као документа који дефинише политику Владе у области медија, одустаје се од избора новог сазива Савета Регулаторног тела за електронске медије, и практично омогућава несметан наставак рада садашњег Савета РЕМ-а. Поред тога што постојећи чланови Савета не испуњавају услове за чланство у том телу како их дефинише нови предлог Закона, бројни домаћи и међународни извештаји већ годинама означавају Савет РЕМ као критичну тачку у селективној и неефикасној медијској регулацији.
Супротно пракси која је примењена када је реч о осталим независним механизмима, попут Повереника за информације од јавног значаја и заштиту података о личности или Поверенице за заштиту равноправности, Влада инсистира на очувању РЕМ у систему државне управе и тако наставку недозвољене контроле над радом органа који би требало да представља независно и самостално регулаторно тело.
Из неразумљивих разлога, представници Владе одбијају да усвоје обавезу Савета РЕМ-а да донесе Кодекс рада чланова Савета, који би онемогућио досадашњу праксу злоупотребе ове институције и самовоље у (не)одлучивању.
Иако је усклађивање домаћег законодавства са европском Директивом о аудиовизуелним медијским услугама био један од кључних разлога за измене ЗЕМ-а, ова директива није доследно рефлектована у предлогу новог Закона, посебно у вези са одредбама које уређују слободу пријема и реемитовања.
Даље, предлогом новог Закона, онемогућена је грађанска и судска контрола рада РЕМ-а, а организацијама које упућују пријаве због понашања пружалаца медијских услуга ускраћује право да заштите јавни интерес у области информисања.
Уз цинично образложење да се питањем функционерске кампање не бави Медијска стратегија, већ радна група за унапређење политичког процеса, Влада је одбила да усвоји препоруке ОДИХР које се односе на медијско покривање функционерске кампање.
Коначно, у оба закона Влада је у последњем тренутку унела истоветан члан који омогућава повратак државе у власништво над медијима и накнадно легализује тренутно власништво Телекома Србија у медијима, које је у супротности са важећим законима. На овај начин Влада поништава досадашњу медијску реформу и доноси решења супротна Медијској стратегији која налаже окончање приватизације медија.
Напомињемо да Коалиција већ пуне две године учествује и делегира своје чланове у радне групе за измену медијског законодавства, као и да смо врло конструктивно и у задатим роковима слали своје предлоге, примедбе и коментаре, а све у сврху побољшања стања у медијском систему, те унапређењу медијског плурализма и права на јавно информисање.
Представници Коалиције учествовали су на свим састанцима нове радне групе у периоду од новембра 2022. до априла 2023. године, када свака комуникација од стране новог министарства престаје на више од три месеца. У претходном периоду представници Коалиције учествовали су и у раду радних група за израду Медијске стратегије и за мониторинг њене имплементације.
Примедбе Коалиције на ова законска решења у потпуности су усклађене са актуелном Медијском стратегијом која је својевремено добила подршку и била усвојена од стране Владе Србије. Стратешки документ је усклађен са Директивом о аудио-визуелним медијским услугама (АВМСД) те важан корак унапред у ЕУ интеграцијама.
Сматрамо да решења понуђена од стране Коалиције доприносе решавању суштинских и стратешки важних питања. Уз то, она нуде и иновативна решења у вези са јавним информисањем и медијским плурализмом, нарочито у дигиталном простору у ком се промовишу вредности новог промишљања регулаторног и саморегулаторног оквира за рад медија, те учвршћује положај независних регулаторних тела.
Коалиција за слободу медија сматра да не постоје услови за испуњење Медијске стратегије нити услови за неопходне реформе у медијском систему уколико Влада остане при својим законским предлозима.
Такође, уколико јавна расправа о медијским законима почне без наведених кључних одредби, Коалиција неће моћи да подржи овакве предлоге и кроз јавно заговарање ће тражити подршку за своје ставове.