Почетна » Америка плива на глобалној рецесији – високи трошкови живота могли би да доведу до грађанских немира

Америка плива на глобалној рецесији – високи трошкови живота могли би да доведу до грађанских немира

Амерички потрошачи настављају да троше новац

од Жељко Маторчевић
0 коментар

Сигналне лампице упозорења трепћу у глобалној економији јер висока инфлација, драстично повећање каматних стопа и рат у Украјини узимају свој данак.

Тренутно постоји 98,1 посто шанси за наступање глобалне рецесије, према моделу вероватноће америчке истраживачке организације “Нед Дејвис рисерч” (НДР).

Друге ситуације у којима је модел вероватноће наступања рецесије био овако висок забележен је током озбиљног економског пада 2020. године и током глобалне финансијске кризе 2008. и 2009, извештава америчка тв станица ЦНН.

“Ово наговештава да ће ризик од озбиљне глобалне рецесије расти још неко време, односно и у 2023”, написали су економисти НДР-а у извештају.

Пошто централне банке појачавају напоре како би инфлацију ставиле под контролу, расположење економиста и инвеститора постаје све туробније.

Седам од 10 економиста које је анкетирао Светски економски форум (WЕФ) сматра да је глобална рецесија барем донекле вероватна, наводи се у извештају објављеном у среду. Економисти су повукли своје раније прогнозе економског раста и очекују да ће плате прилагођене инфлацији наставити пад до краја ове и следеће године.

С обзиром на пораст цена хране и енергије, постоји забринутост да би високи трошкови живота могли да доведу до грађанских немира. Седамдесет девет процената економиста које је анкетирао WЕФ предвиђа да ће раст цена изазвати социјалне немире у земљама са ниским приходима, док су таква прогнозе у економијама са високим дохотком 20 одсто.

Инвеститоре такође све више брине то што је индустријски индекс Њујоршке берзе Дау Џонс потонуо у понедељак, први пут од марта 2020.

– Наш централни сценарио је тешко приземљење економије до краја 2023. Бићу јако изненађен ако идуће године не будемо имали рецесију – изјавио је амерички милијардер и инвеститор Стенли Дркенмилер на једном скупу у среду.

Чак и званичници Федералних резерви признају да постоји растући ризик од привредног пада.

Ипак, има и неких светлих тачака, посебно у Сједињеним Државама, највећој светској економији, јер је америчко тржиште рада и даље историјски снажно, при чему је стопа незапослености близу најнижег нивоа од 1969. Амерички потрошачи настављају да троше новац, а и корпоративни профити су солидни.

Постоји нада да ће се најгора инфлација у САД у последњих 40 година “охладити” у наредним месецима како понуда буде сустизала потражњу.

 

Вести

Можда ти се свиди

Оставите коментар