Почетна » Апелациони суд ослободио окривљене за убиство Славка Ћурувије

Апелациони суд ослободио окривљене за убиство Славка Ћурувије

од Други Пишу
0 коментар

Апелациони суд у Београду објавио је пресуду донету пре скоро десет месеци по којој су окривљени за убиство Славка Ћурувије – Радомир Марковић, Милан Радоњић, Мирослав Курак и Ратко Ромић ослобођени кривице, објавио је Инсајдер.

Суд је, усвајањем жалби одбране и делимичним усвајањем жалбе Тужилаштва, преиначило првостепену пресуду и окривљеног Марковића ослободило од оптужбе да је извршио кривично дело тешко убиство у подстрекавању, а окривљене Милана Радоњића, Мирослава Курака и Ратка Ромића да су, као саизвршиоци, извршили кривично дело тешко убиство, пише Инсајдер.

Апелациони суд је, како се наводи, након одржане седнице већа, донео одлуку да отвори претрес пред другостепеним судом, јер је „основано изјављеним жалбама указано да је првостепени суд и у поновљеном поступку учинио битне повреде одредаба кривичног поступка због којих није било могуће испитати правилност и законитост побијане пресуде, а такође није поступио по налогу другостепеног суда и није отклонио неправилности на које је указано раније донетим решењем Апелационог суда“.

Додаје се да је првостепени суд пресудом која је оспоравана жалбама “прекорачио оптужбу, повредио идентитет оптужбе и пресуде и није решио предмет оптужбе, а притом је и селективном оценом доказа у потпуности занемарио одређене чињенице које произлазе из изведених доказа, а које међусобно посматране пружају основ за другачије пресуђење.

По оцени Апелационог суда, и поред свих изведених доказа, током поступка није утврђено постојање организоване криминалне групе, нити је утврђено ко је, када и где, као што се наводи у диспозитиву оптужнице, учествовао у сачињавању претходног договора и плана за лишење живота власника, директора главног и одговорног уредника дневног листа “Дневни телеграф” и недељника „Европљанин” Славка Ћурувије, а није изведен ни један доказ у прилог наводима оптужбе, да је такав налог дат од стране НН лица “из највиших структура власти”.

Председник Комисије за истраживања убистава новинара и члан Радне групе Владе Србије за безбедност новинара Веран Матић изјавио је у септембру прошле године да је „још током маја и јуна“ од колега новинара почео да добија информације да ће пресуда оптуженима у случају убиства Славка Ћурувије бити ослобађајућа.

Извршна директорка „Славко Ћурувија“ Фондације Ивана Стевановић позвала је у новембру Апелациони суд да што пре објави правоснажну пресуду за убиство Ћурувије.

Славко Ћурувија убијен је 11. априла 1999, током НАТО агресије на Савезну Републику Југославију, у пролазу зграде у којој је живео у центру Београда. Прво суђење је почело јуна 2015 – 16 година након убиства.

Према ригидоном Закону о информисању његове дневне новине „Дневни телеграф“ је, уз још неколико медија је забрањен 14. октобра 1998. године. Од октобра поћиње да га прати Служба државне безбедности. Након тога, „Дневни телеграф“ је штампан у Црној Гори. Непосредно пре почетак бомбрадовања марта 1999. године осуђен је на петомесечну казну затвора због узнемиравања јавности. Адвокати су, ипак, успели да интервенишу и спрече његово затварање.

Пет дана пре убиства, шестог априла 1999, у дневном листу „Експрес политика“ појавио се текст „Ћурувија дочекао бомбе“, који је исте вечери прочитан у Другом дневнику РТС-а. Писац текста Мирослав Марковић позива се на изјаву Мирјане Марковић из новембра и каже да је Ћурувија „издајник“, који је све време „прижељкивао бомбе за Србе“ и чија издаја неће бити заборављена.

На Ускрс 11. априла убијен у пролазу зграде у којој је живео у Светогорској улици у Београду. Убијен је ватреним оружјем с леђа а са њим је била невенчана супруга Бранка Прпа. Вест о овом убиству штуро је пренета на Дневнику РТС.

 

Одлука Апелационог суда овде

Н1, Инсајдер/Нунс

Можда ти се свиди

Оставите коментар