Почетна » Дирљив опроштај студената од професора Вукашина Милићевића који је отеран са Богославског факултета: “Није професор онај ко је за катедром, већ који својим животом сведочи то што предаје” ВИДЕО

Дирљив опроштај студената од професора Вукашина Милићевића који је отеран са Богославског факултета: “Није професор онај ко је за катедром, већ који својим животом сведочи то што предаје” ВИДЕО

од Други Пишу
0 коментар

Студенти теолога, научника, свештеника Вукашина Милићевића приредили су дирљив опрошај на последњем предавању Православног богословског факултета Универзитета у Београду, свом омиљеном предавачу, којем је од стране управе ове високошколске установе онемогућано да даље обавља професорску дужност.

“Професоре, припала ми је част да Вам у име свих овде присутних, али и оних који нису овде, упутим речи захвалности за све што сте урадили за наше образовање. Желим рећи да није професор онај који предаје на катедри, него онај који својим животом сведочи оно што предаје. Не желим да дужим, само да подсетим на причу о Јосифу, кога су браћа издала и прогнала, али их је он на крају спасио. Тако да хвала Вам, у име нас присутних и оних који нису овде. Искрено се надам да ћемо се опет срести. Хвала!”, рекао је један од студената Вукашина Милићевића, док су око њега стајале колеге и аплаудирале.

 

Видно дирнут говором и опроштајем младих студената Богословског факултета, Милићевић није крио емоције.

“Не знам шта да вам кажем заиста. Много сам већ говорио, а биће сигурно прилике да се видимо, дружимо и надам се, радујемо”, нагласио је он, док су у добацивали да имају и поклон за њега.

Растанак су употпунили песмом “Многаја љета”, коју су заједно отпевали уз громогласни аплауз за одлазећег професора.

Богословија одбацила реферат
Подсетимо, строга правила понашања, ограничење слободе говора, али и свеприсутно једноумље на Православном богословском факултету Универзитета у Београду, пресудили су, нажалост, даљој академској каријери теолога, свештеника, доцента Вукашина Милићевића. Он је после вишегодишње борбе за “другачији приступ и слободну реч”, напустио место научника и предавача у овој високошколској установи, али не својом вољом.

Иако је било крајње време да конкурише за вишу позицију, тачније ванредног професора Богословског факултета, пријавио “само” на конкурс за реизбор доцента, али му је управа факултета почетком марта и ту улогу оспорила.

“На универзитету Веће бира Комисију за одређени конкурс, а у овом случају чинила су га два професора са Богословског, који предају предмет, за који се конкурише, или неки њему сродни, и један са Филозофског факултета. Њихов посао је да прегледају конкурсни материјал и да на том основу напишу реферат, који потом препоруче Већу и саветују како да даље поступе. У зависности од тога да ли је реферат добио позитивну или негативну оцену, Веће даље одлучује”, рекао је тада за Нова.рс теолог Милићевић.

Он је, наиме, добио позитивну оцену и све препоруке, али није вредело.

“У мом случају реферат је био позитиван, али није усвојен. Сви услови су били испуњени да прођем конкурс за реизбор у доцента, али нисам прошао, тако да нећу даље радити на факултету, јер сам на овај начин остао без посла. Реферат се иначе ставља на увид јавности и свако може да приговори. Међутим, није било приговора, односно контрареферата. Гласање за мој реизбор је померано више пута и било ми је јасно да ће се завршити негативно. Био сам у праву”, закљчио је он.

Кад црква кажњава
Седница је одржана 8. марта ове године.

“Образложење за одбацивање реферата је да се моји радови не уклапају у област коју сам одабрао да радим, што нема никаквог смисла, а није ни тачно. Веће је донело одлуку да га не прихвата. Одбили су реферат Комисије коју су сами изабрали и који је био позитиван”, рекао је свештеник Милићевић.

Нажалост, било је питање тренутка када ће управа Богословског факултета БУ, стати на пут слободоумном говору теолога Милићевића, који је јавности познат по бројним изјавама и “недозвољеним” иступањима, која су наишла на негодовање, осуду, па чак и кажњавање од стране врха Српске православне цркве.

 

Подсећамо, несугласице су почеле још 2017. године када је група професора и асистената Богословског факултета БУ кажњена због потписивања јавног апела поводом расправе коју је изазвала петиција за ревизију Дарвинове теорије еволуције у школама у Србији.

Забрана јавних наступа
Одлуком тадашњег патријарха Иринеја, потписницима је ускраћена парохијска служба, а одузете су им и друге функције у радним телима и медијима Српске патријаршије.

Један од кажњених потписника био је и свештеник Вукашин Милићевић.

Патријарх Иринеј тада је забранио професорима и асистентима овог факултета све будуће јавне иступе без његовог личног одобрења.

“Против оних који не буду поштовали ову одлуку биће покренут црквеносудски поступак”, писало је у патријарховом писму адресованом на Деканат Богословског факултета у Београду.

Име теолога Вукашина Милићевића, помиње се, међутим, поново у време пандемије ковида-19, када је 2020. године говорио о теми причешћа. Медији су тада младог свештеника назвали „револуционаром у цркви“.

„Све ово нема никакве везе са слободом вероисповести, већ са здравим разумом без кога управо та слобода нема ама баш никаквог смисла“, тврдио је Милићевић у Времену.

Убрзо након овог текста, он је, гостујући у емисији “Утисак недеље”, критиковао одлуку цркве да се причест врши по кућама верника, оценивши да ће бити тешко спроводива.

Ко је Вукашин Милићевић?
Вукашин Милићевић рођен је 1982. године у Београду. Дипломирао је на Православном богословском факултету, а одбранио мастер из историје на Филозофском факултету, на којем тренутно спрема нови докторат.

Осим као доцент на Православно-богословском факултету, он је и парох при Храму Светог Саве.

Познат је јавности и по тексту “Блиски сусрет треће врсте”, објављеном на сајту “Борба за веру”, у коме спекулише шта би се десило када би се испоставило да постоје ванземаљци, чиме је храбро, по ко зна који пут, узнемирио ширу јавност и СПЦ.

После потписа на јавном апелу против петиције за ревизију изучавања теорије еволуције 2017, на шта је црква реаговала разрешењем потписника свих црквених дужности, Милићевић је смењен и са места уредника радија Слово љубве.

ispraćaj profesora Vukašina Milićevića Foto:NOVA Tv/Ivan Dinić; printscreen/twitter.com/HercegBluz

Ана Марковић   Нова

Можда ти се свиди

Оставите коментар