Почетна » Све препреке на које наилазе особе са инвалидитетом у бањама Србије

Све препреке на које наилазе особе са инвалидитетом у бањама Србије

од Други Пишу
0 коментар

У Србији бање нису у потпуности приступачне за особе са инвалидитетом, а сем физичких баријера препреке су и финансијске, речено је на представљању истраживања приступачности бања за особа са инвалидитетом и старијим особама које је спровео Црвени крст Србија у сарадњи са Савезом за приступачност.

Истраживање које су спровели крајем прошле и почетком ове године кроз пројекат „Живот је бања“, показује да 56 одсто испитаника из осетљивих група није боравило у бањи више од пет година.

Само шест одсто анкетираних рекло је да сваке године иде у бању, од чега о трошку ПИО или Републичког фонда за здравствено осигурање (РФЗО) иде два одсто, а само једном у бањи је било 22 одсто анкетираних. Више од једног одласка у бању успело је да самофинансира 34 одсто анкетираних, али су ти одласци били нередовни.

Већина, чак 94 одсто испитаника сматра да би чешће требало да иде у бању, али 44 одсто анкетираних одустаје због неприступачности бањских услуга и капацитета, а половина због немогућности да добије финансирање боравка у бањи из РФЗО или ПИО фонда и немогућности самофинансирања.

Око 86 одсто испитаника истраживања има између 18 и 60 година, а у погледу радног статуса 56 одсто њих изјаснило се као незапослено.

Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић рекла је да је питање приступачности бања од кључног значаја за особе са инвалидитетом и да су годинама посвећени решавању тог проблема јер је то један од кључних корака у постизања потпуне равноправности.

Према њеним речима, није битно само усвојити документе и акте већ организовати потпуну примену усвојених решења и пробудити свест да се проблеми приступачности бања неће решити сами већ то надлежни морају да реализују.

Само се у пракси може видети да ли су донете уредбе и акти апсолутно примењиви на терену, рекла је Јанковић, указавши да је Србија међу првима ратификовала Конвенцију о правима особа са инвалидитетом и да је тиме обавезана да ће предузети све мере и активности за отклањање свих препрека и омогућити има да несметано учествују у свим сферама живота.

Објашњавајући проблеме са којима се особе са инвалидитетом свакодневно суочавају сем приступа бањама, Јанковић је рекла да већина бирачких места у Србији није приступачна за особе са инвалидитетом и да им се на тај начин одузима Уставом загарантовано гласачко право и да је то један од кључних проблема који је неопходно решити.

Помоћница министарке здравља Снежана Поповић нагласила је да је питање приступачности бањских лечилишта за особе са инвалидитетом врло изазовна тема, јер је комплексна у сваком смислу, почевши од власничке структуре бања, па до начина финансирања.

Поповић објашњава да са аспекта Министарства здравља постоји обавеза да се свим пацијентима обезбеди доступност и благовремена здравствена заштиту и због тога континуирано сарађују са удружењима пацијената којима је та врста лечење неопходна.

Сем што се непрестано ради на обезбеђивању финансијских средстава за бањска лечења особа са инвалидитетом, Министарство континуирано ради на успостављају потпуне доступности лечилишта за осетљиве групе, додала је Поповић.

Foto Shutterstock

ФоНет/Н1

Можда ти се свиди

Оставите коментар