Са мештанима ромских насеља у Јабуци и Качареву, у околини Панчева, чланови удружења “Даница” разговарали су о проблемима са којима се суочавају, насиљу и дискриминацији. На радионицама, током којих су и гледали видео-материјале које је радило удружење, учествовало је 47 особа, каже једна од покретачица иницијативе „Отворено о правима у ромској заједници“ Весна Ћеримовић
“Спроведене су две уличне акције поделе материјала о правима грађана где је одзив био веома добар. Спровели смо онлајн конференцију преко Зоом апликације о положају и правима ромске заједнице која је прошла веома добро, одазвале су се све локалне институције као и невладине организације са којима сарађујемо. Циљ конференције био је успостављање сарадње и идентификовање проблема као и давање препорука за побољшање и поступање према маргинализованим групама”, каже Ћеримовићева.
Анкете су добро прошле, додаје она, јер су на тај начин прикупили бројна искуства, која ће потом бити обједињена у брошури.
“Они су се углавном сусретали са дискриминацијом, одбијањем, неразумевањем, омаловажавањем и понижавањем. Ми смо грађане који су нам се обраћали и који су учествовали у анкети већ упутили на механизме које постоје за поступање против дискриминације. Углавном, информисали смо их коме све могу да се обрате, како би се њихови случајеви процесуирали уколико желе, као и шта су све њихова права. Такође смо их упутили на сарадничке организације како би добили правно саветовање у конкретним случајевима”, истиче она.
Након свих радионица, анкета и разговора са грађанима удружење је организовало и онлајн конференцију на којој су сумирали резултате.
“Организовале смо онлајн конференцију о положају и правима Ромске заједнице на којој су се одазвале невладине организације као и локалне институције. На самој конференцији смо разговарали о проблемима са којима се свакодневно суочавају маргинализоване групе. Договарали смо се око препорука за побољшање и поступање према маргинализованим групама”, додаје.
Подршка коју су добили преко сајта промени.рс од Националне коалиције за децентрализацију значила им је много, јер су у сваком тренутку били ту за њихова питања и недоумице у вези са реализацијом пројекта.
Све активности овог удружења можете испратити на Фејсбук страници, удружења као и на YоуТубе каналу. Подсетимо, Удружење Рома „Даница“ Панчево у последњих годину дана активно је радила на јачању знања локалних ромских заједница о судским процедурама и јачала приступ правди на локалу у сарадњи са YUCOM-om. Осим тога, у пандемији су успели да обезбеде подршку у виду хигијенских пакета за 60 Ромкиња и њихових породица.
Фото: Удружење Рома „Даница“