Председник Народне странке Вук Јеремић изјавио је данас да су чланови Народне странке на Сретење, 15. фебруара, учестовали на протесту код Председништва Србије због јавног позива професора Мила Ломпара, “човека на чије се позиве Народна странка одазива“, а да су тај скуп „загадиле службе безбедности“ под контролом председника Србије Александра Вучића.
„Сав фокус медија под контролом режима је на екстремним елементима које су убациле безбедносне службе истог тог режима, чији је циљ био да се прикаже како су само екстремисти у Србији против велеиздаје на Косову и Метохији, што уопште није тачно“, рекао је Јеремић за канал Славија инфо.
Јеремић је истакао да је Народна странка „једнако против издаје и против насиља“.
„Зато смо били тамо и делимо непријатност значајног броја учесника скупа и грађана Србије због онога што су урадили убачени елементи, припадници служби под апсолутном Вучићевом контролом. Сигуран сам да скуп на који позива Мило Ломпар није могао бити замишљен као скуп насиља“, рекао је Јеремић.
Јеремић је додао да протест „није испао најсрећније“ и да је на бини изговорена и „која реч превише“.
„Догодиле су се немиле сцене, а ухапшен је новинар Дејан Петар Златановић, уредник портала Србин инфо. Народна странка захтева да он буде ослобођен“, рекао је Јеремић.
Јеремић је навео да хапшење Златановића показује да је власт одлучила да се обрачунава са новинарима, који би у демократском друштву требало да буду најзаштићенији и да слободно говоре и наступају.
Председник Народне странке је навео да не сме бити ни зрна симпатије за политичке атентате, али да је „оно што приказују режимски медији вређање интелигенције и режирана представа“.
„Циљ те представе је одвраћање пажње јавности од чињенице да пет моћних држава света, окупљених у ‘Квинту’ – САД, Велика Британија, Немачка, Француска и Италија – које су све признале самопроглашено ’Косово’ покушавају да се наметну као посредник у преговорима“, рекао је Јеремић.
Јеремић, који је и бивши председник Генералне скупштине УН, навео је да се тиме крши међународно право, јер се о будућем статусу Косова и Метохије може преговарати само у Савету безбедности УН, што је прописано и Резолуцијом 1244.
„Прихватање плана по којем би ’Косово’ ушло у УН била би велеиздаја какву нико није починио у историји Србије. То би довело до стварања Велике Албаније и последично нових сукоба на Балкану, као и отуђења светиња које су у темељу нашег националног идентитета. Високе Дечане, Пећку патријаршију и Грачаницу би у случају потписивања тог плана у будућности преузела Албанска православна црква“, рекао је Јеремић.
Јеремић је истакао да је одбијање „француско-немачког“ споразума предуслов за очување мира и стабилности и очувања националног идентитета српског народа.
„Вучић се нада да ће из споразума избацити део који експлицитно предвиђа да Србија неће блокирати пут ’Косова’ у УН, а да све остало остане, па да јавности то прикаже као велику дипломатску победу. Такав споразум би, међутим, довео до тога да ’Косово’ призна пет чланица ЕУ које то до сада нису учиниле. Тада би се створиле околности да ’Косово’ уђе у НАТО, што би знатно отежало позицију Србије, а такође довело и до чланства Приштине у УН“, рекао је Јеремић.
Јеремић је навео да је Вучић „веома рањив преговарач“ јер Запад може да „извади из фиоке убиство Оливера Ивановића, пословање Вучићеве породице и најближих сарадника, ’Јовањицу’, трговину наркотицима, корупцију…“.
„Може бити последица за Вучића ако не прихвати споразум, али то је његов лични проблем. Ако лично могу да га уцене, онда је најчасније да поднесе оставку“, рекао је Јеремић.
Јеремић је навео да је Вучић одбио да од Русије и Кине писмено затражи да уложе вето у Савету безбедности ако питање чланства Приштине у УН икада дође на дневни ред тог тела.
„Одбио је јер жели да игра игру са Западом. Да је послао писма у Русију и Кину, онда би могао да прими и квинту и секстет и октет и да опуштено разговара знајући да иза Србије стоји високи зид вета Москве и Пекинга“, рекао је Јеремић.
Председник Народне странке је истакао да Србија не би требало да се сукобљава са моћним државама Запада, јер „могу да нам нанесу велику штету“, али и да мора да повуче своје црвене линије – не прихватању папира који воде „Косово“ у УН, не санкцијама Русији и не укидању Републике Српске – и да националне приоритете брани на дипломатски и разуман начин, без гурања прста у око било коме.
„Србија не би требало да било коме уводи санкције из економских, политичких и моралних разлога, и требало би да држи позицију неутралности према сукобу у Украјини“, рекао је Јеремић.
Јеремић је закључио да грађане „отворено у лице лажу“ сви који кажу да су истовремено против чланства „Косова“ у УН и за увођење санкција Русији, јер то „једно са другим једноставно не иде“.